20. Yüzyılın En Büyük Aşkı (8. Edward & Madam Simpson)

8. Edward ve Madam Simpson’un Büyük Aşkı

1936 yılının Ekim Ayı’nda o dönemin İngiltere Kralı olan 8. Edward ile Madam Simpson, Türkiye’de Atatürk’ün misafiri olarak hazır bulunuyorlardı. Atatürk ve misafirleri bulundukları gemiden, Moda’daki deniz yarışlarını dikkatli bir şekilde seyrediyorlardı.

Bu sırada Atatürk çok keyifli ve neşeli bir haldeydi. İngiltere Kralı 8. Edward ile Madam Simpson aynı zamanda yanyana bitişik oturuyorlardı.

Atatürk’ün Kral Hakkındaki Doğru Görüşü

8. Edward and Madam SimpsonBir an Madam Simpson elindeki dürbünü ile ayağa kalktı. Bu esnada davetliler ve gazeteciler de kalktılar. Kral da Ata’yı selamladıktan hemen sonra Madam Simpson’un arkasından kalkınca, Atatürk yanlarındakilere dönüp ve şöyle der: “Kral’ın Madam’a karşı zaafı olduğunu görüyorum. Korkarım ki, tahtını bu kadın yüzünden kaybedecek.”

Edward’ın Madam Simpson ile Evlenme Girişimi

İngiltere tahtına çıkmış olan 8. Edward bir süre sonra Madam Simpson ile evlenmek isteyince, saray çevresindekiler ve zamanın hükümetinin ileri gelenleri bu evlenmeye karşı gelip engel oldular.

Çünkü Madam Simpson asil tabir edilen bir aileden gelmiyordu. O sadece halktan biriydi. Bu engelleme girişimleri üzerine 8. Edward İngiltere tahtından feragat ederek, Bayan Simpson ile bir şekilde evlenmişti. Bu yaşanan evlilik olayı 20. yüzyılın en büyük aşkı olarak kitaplara ve filmlere konu olmuştur.

8. Edward bu evlilik girişimi ile Atatürk’ün Edward’ın tahtı ile ilgili olan tecrübeli görüşünü doğrulamış oldu.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.