24 Ayar Altın Ne Anlam İfade Eder?

24 Ayar Altın Ne Demek?Altın‘ın saflık miktarını gösterme ölçüsü olarak genellikle ‘ayar’ kelimesi kullanılmaktadır. Ancak uluslararası piyasalarda kullanılan kelime ise ‘kırat’tır.

Peki Kırat Nedir?

Kırat, hem Altın’ın, hemde Elmas ve diğer kıymetli olan taşların ölçümünde kullanılan bir çeşit birimdir. Elmas ve değerli taşları ölçmede kullanılan ‘kırat‘ın bir birimi 200 miligrama (0,200 gram) eşit olur.

Yani 20 gramlık bir ağırlığa sahip Elması’nız varsa, bu 100 Kırat‘lık bir Elmas demektir. Doğada bulunmuş olan Elmas’ın büyüklük derecesi çok seyrek olarak bir cm’nin üzerindedir.

Bugüne kadar bulunmuş olan en büyük Elmas, 3.106 kıratlık ‘Cullian’dır. Bundan ise 530 ve 517 kıratlık iki büyük ve 100 adet küçük elmas işlenmiştir.

Altın’da Kullanılan Kırat Neyi İfade Eder?

Altın’da kullanılan ‘kırat‘ veya ‘ayar‘ ise Altın’ın saflığını göstermektedir. 24 kırat (ayar) altın, içinde karışık başka bir metal olmayan %100 saf altın manasına gelir. Tamamen saf altın çok yumuşak olduğundan genelde bakır veya gümüş ile karıştırılmaktadır.

Her bir kırat (ayar), altının tümünün 24‘de biri olur. Örneğin bir bileziğin 24‘de 18‘i altın, 24‘de 6‘sı da gümüşten yapılmışsa, o bilezik 18 kırat (ayar) altın manasına gelir.

Altın Ayar Ölçme Sistemi Ne Zaman Bulundu?

Altını Ölçmede kullanılan bu sistem, yaklaşık olarak 1000 yıl önceki Almanların Mark isimli bir Altın parasından meydana gelmektedir. Tamamen saf altından yapılan bu para birimi 4,8 gramdı ve elmas ölçü biriminde ağırlığına göre 24 kırat ediyordu.

Sonradan içerisine başka maddeler karıştırıldıkça içindeki altın miktarına bağlı olarak kırat ölçüsü düşürülmüş oldu.

Altın Kaç Renk Çeşidine Sahiptir?

Altın kırmızı, beyaz, sarı gibi çeşitli renklerde beğenimize sunulmuş olan değerli bir madendir. Altın, bakır ile karıştırılmışsa ‘kırmızı altın’, gümüş ile karıştırılmışsa ‘sarı altın’, nikel veya platin gibi metaller içeriyorsa ‘beyaz altın’ olarak isimlendirilir.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.