Abdestbozan Otu ve Faydaları

Bitkinin Detayı ve Kürleri

Şifalı bitkiler grubunun kırmızı ve yeşil çiçekleri ile bilinen ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılan abdestbozan otu ülkemizin hemen hemen her bölgesinden elde edilebilmektedir.

Özellikle Karadeniz ve çevresinde gözlemlenen abdestbozan otunun faydaları günlük yaşamı kolaylaştırırken vücut direncine de önemli yararlar sağlamaktadır. Abdestbozan otu uzunluk itibariyle 80 cm’ye kadar ulaşabilen, rutubetli alanları seven, yaprak ve kök bölümleri hastalara şifa kaynağı olan bir bitki özelliği taşımaktadır.

Acı kökü, çayır ve yollarda yetişen yapısı ve bitkisel tedavi amaçlı kullanımı ile abdestbozan otu günümüzde en çok tercih edilen şifalı bitkiler grubunun bir üyesi haline gelmiştir. Kolaylıkla çiçeklenebilen bu ot, her yaştan insanın bünyesel rahatsızlıklarını dindirme yapısına sahiptir. Bu sayede yaygınlaşarak geniş bir kullanım alanına da yayılan ot, faydaları ile yaşam kalitesini olumlu düzeyde artırmaktadır.

Özet Olarak Faydaları

– Bağırsak gazlarını giderir.
– İdrar yolu rahatsızlıklarına iyi gelir.
– Mideyi kuvvetlendirir, yanmasını önler.
– Göğüs ve baş ağrılarını giderir. – Vücuda dinçlik verir.
– Gargara şeklinde kullanılması ses kısıklığına ve boğaz ağrılarına iyi gelmektedir. Bademcik şişlerini indirir. – Burun kanamalarını keser.
– Kökü çiğnendiğinde ağrıyan dişe iyi geldiği bilinir.
– Cilt üzerinde, özellikle çillerin temizlenmesinde etkilidir.Kök kısımları çıban üzerinde etkilidir.
– Emziren Annelerde süt akışını uyarır. – Ayrıca astım ve ödemde kullanılmıştır.

Abdestbozan Otu Faydaları;

Kış sezonunda en ok karşılaşılan hastalıklardan biri olan gribal enfeksiyonlara bağlı ateş problemlerini ortadan kaldıran ot, vücuda direnç kazandırarak iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.Yemeklerden sonra oluşan mide rahatsızlıkları ve halsizlikleri engelleyen abdestbozan otu, hazımsızlık problemlerini engellemektedir.

Genellikle solunumu güçlendirici özelliği ile bilinen balgam ve öksürüğün tedavisinde kullanılan ot, sigaranın oluşturduğu akciğer rahatsızlıklarına karşı birebir etkiye sahiptir. Strese bağlı olarak meydana gelen baş ağrılarını ve kalp sıkışıklarını dindiren abdestbozan otu, gün içerisinde kaybolan enerjinizi yeniden kazandırmaktadır.

Böbreklerde oluşan idrar yolları problemlerine yönelik etkili bir çözüm aracı olan abdestbozan otu gündelik yaşamın her alanında tercih edilebilmektedir.Burun yapısındaki kılcal damar çatlamalarını engelleyen ot kanama sorunu ortadan kaldırmaktadır. Bademciklerde meydana gelen şişlikleri indirerek göğüs hırıltılarını sonlandıran abdestbozan otu, ilaç dünyasının bünyesine kattığı en verimli bitkiler grubunda yer almaktadır.

Abdestbozan Otu Özellikleri;

Dünya çapında tespit edilmiş bir şifa ürünüdür. Özellikle ilaçların kazandırdığı bağışıklık düzeninden çok, vücuda sağlıklı bir yaşam alanı oluşturmasıyla tanınan abdestbozan otunu güvenli bir şekilde tercih edebilirsiniz. Bitkisel tedavi sürecinde sizi stresten uzaklaştırarak gün içerisinde vücut direncinizi destekleyen özelliği ile bilinen ot, kaynatılarak tüketilebilmektedir.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.