Acı Ağaç Bitkisi ve Faydaları

Acı Ağaç Bitkisinin Özellikleri

Acı Ağaç (Quassia amara) Sedefotugillerden; 2-3 metre boyunda küçük bir bitkidir. Sıcak Ülkeler’de yetişen, çiçekleri kırmızı, kabukları sarı benekli, küçük bir ağaçtır. Başlıca etken maddesi, bitkiye de adını veren acı bir madde olan Kuasin‘dir. Ayrıca, uçucu yağ ve rezin içerir. Hekimlikte; kökü, kabuğu ve odunu kullanılır.

Acı Ağacı Bitkisi Neye İyi Gelir?

En etkili olduğu sistem sindirim sistemidir. Mide, bağırsak, karaciğer ve böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve başta böbrekler olmak üzere mide ve bağırsak sancılarını keser.

Kuasin maddesinin etkisiyle, tükürük salgısını ve mide – bağırsak hareketlerini arttırarak iştah açar ve hazmı kolaylaştırır. Ateşi düşürür. Bağırsak kurtlarını ve böbrek taşlarını dökmeye yardımcı olur. Kanamaları durdurur. Haşereleri uzaklaştırır. Alkol tedavisinde kullanılmaktadır. Alkole karşı duyulan isteği azalttığı bilinmektedir.

Acı Ağaç Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Kökü, kabukları ve odunu, kesilip kurutulduktan sonra küçük parçalara ayrılıp kaynatılarak, kullanılır. Parçalar kaynatılıp suyu vücuda sürülürse, haşerelerden korumaktadır.

Bir litre suya 5 gr ağaçtan konur, ıslatarak ya da haşlaması yapılarak kullanılır.

Uyarı: Acı ağaç suyunun fazla içilmesi baş dönmesi, mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.