Acı Bakla(Lapinus) Faydaları

Acı Bakla Bitkisinin Faydaları;

Kanı temizleyici özelliği vardır. Meniyi artırır. Nefes darlığını giderip, balgam söktürme özelliğine sahiptir. Vücut’ta biriken tuzu atar. Bağırsak asalaklarını hızlı bir şekilde döker. Böcek ısırmalarında ısırılan bölgenin üzerine sürülürse zehir’i dışarı doğru çeker. İdrar söktürür, böbrek iltihaplarını giderir. Lapası romatizma siyatik ve eklem ağrılarını giderir.

Bitkinin Detayı ve Özellikleri;

Baklagiller ailesinin şifalarıyla bilinen bitkisi acı bakla, salkımlar halindeki çiçekleri ve 1 metreyi geçen boyu ile geniş tedavi alanına sahip bir bitkidir. Tanelerinin acı olması sebebiyle acı bakla olarak anılan bu bitki, Ülkemiz’de Akdeniz Bölgesinde yetişmektedir. Kimi zaman süs bitkisi olarak da tercih edilen acı baklanın faydaları hastalıkların kısa sürede vücut bünyesinden uzaklaştırılmasına destek verir.

Doğad’a bulunan pek çok türü, acı baklanın kullanım alanlarını genişletmektedir. Karbonhidrat eksikliklerini giderici özelliği ile bilinen bitkinin günlük tüketim yerine ilaç amaçlı tercih edilmesi daha uygun olmaktadır. Özellikle son yıllarda yaygınlaşan kullanımı sayesinde vücut üzerinde olumlu sonuçlar doğuran acı bakla, faydaları ile vücut sağlığını yakından ilgilendirn bir yapıya sahiptir.

Acı Bakla Bitkisi’nin Faydaları(detaylı anlatım);

Kanı temizleme özelliği ile bilinen acı bakla bağırsak sorunlarından yakınan hastaların tedavi sürecini kısaltma gibi bir özelliğe sahiptir. Böbrek taşlarını ve kumları kısa sürede vücut içerisinden atmaya yardımcı olan acı bakla, iltihap söktürücü içeriği sayesinde de doğal bir iyileştirme kolaylığı oluşturmaktadır. Acı bakla’nın tohumları da kaynatılarak sağlıklı bir şekilde tüketilebilmektedir. Bu sayede cilt üzerinde oluşabilen problemleri ortadan kaldıran şifalı bitkiler grubundan acı bakla bitkisi, genellikle yaz aylarında oluşan sivrisinek ısırıklarının bıraktığı izleri giderici özelliğe de sahiptir. Sivilceler, akneler ve yüz kırışıkları acı baklanın faydaları ile engellenebilmektedir.

Vücuttaki glikozu dengeleyici içeriği ile bilinen acı bakla, şeker hastalarına da rahatlık sağlamaktadır. Hastalıkların oluşma sürecini de en aza indiren bitki, vücuda direnç sağlayarak uzun süre kalıcı bir yaşam alternatifi oluşturmaktadır. Genellikle ileri yaşlarda görülen kas rahatsızlıkları, romatizma problemleri ve eklem ağrılarını engelleyen acı bakla, yaşlılık sürecinde karşılaşılması muhtemelen kemik erimesi hastalığına karşı da rahatlıkla kullanılabilmektedir. Sirke ve bal ile kaynatarak tüketebileceğiniz acı baklayı dalak ve akciğer hastalıklarının tedavisinde tercih edebilirsiniz.

Kullanımı;

Tedavi sürecinde vücutta belirgin değişiklikler yaratan acı bakla kabuklarını soyulduktan sonra tüketilebilmektedir. Özellikle lapa kıvamında tercih edilebilen yapısı ile doğrudan olumlu sonuçlar doğuran acı bakla, bitkisel tedavi yolları kapsamında bünyesel problemleri ortadan da kaldırmaktadır. Acı baklanın bu faydalı etkileri ile meydana gelmesi muhtemel rahatsızlıklara kısa sürede sizde vücudunuza direnç sağlayıp engel olabilirsiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.