Acı Balığı Nasıl Bir Balıktır?

Sayısız Canlı Çeşitliliğinin Merkezi Dünya;

Dünya içerisinde yaşamlarına devam eden sayısız canlı çeşitleri bulunmaktadır. Karada ne kadar çok canlı yaşıyorsa deniz içerisindede sayısız, belkide daha keşfedilmemiş bir çok deniz canlısıda yaşamaktadır. Canlıların dünyası her zaman merak konusu olmuştur. Genelde belgesel türü filmlerde bir çok hayvanın yaşayış tarzları hakkında bilgiler verilmektedir. Bizde sizlere bu yazımızda Acı Balığı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.


Acı Balığı Genel Özellikleri;

Acı Balığı; Trakya, Marmara ve Karadeniz bölgelerinde ağır akışlı bir akıntı özelliğine sahip akarsular veya göllerde rahatlıkla yaşayabilen bir balık türüdür.


Beslenme Şekilleri;

Bu balık çeşidinin beslendiği şeyler ise çeşitli deniz altında yaşayabilen bitki çeşitleri ve küçük bir yapıya sahip olan hayvancıklar ile beslenip yaşamlarını sürdürürler. Ortalama normal boy uzunlukları 5-6 santimetre, en çok 9 santimetreye kadar büyüyebilen canlı çeşitleridir.


Acı Balığı Üreme Şekilleri;

Balığın üreme devresi ve zamanı nisan ve haziran ayları arasına denk gelmektedir. Bu balığın dişi cins olanı uzun hortumundan yardım alarak üremesi için lazım olacak yumurtalarını bir midyenin içine ustaca bir şekilde bırakır. Bu işlemden sonra erkek acı balığı‘da spermlerini dişi balığın yumurtalarını bıraktığı midyenin açılıp-kapanma sureti ile emdiği suya bırakarak yumurtalarını bu şekilde döller. 2-3 hafta içerisinde büyük bir hızla olgunluk derecesine varan yavru balıklar, böylelikle midyeyi terkedip deniz hayatına atılırlar. Bu şekilde küçük bir yapıda olan cüsselerine rağmen emniyetli bir üreme başarı ile tamamlanır.


Acı Balığı Hakkında Yanlış Bilinen Bilgiler;

1 – Acı Balığı her ortamda yaşar diye yanlış bilinen bilginin aksine her ortamda yaşayamazlar. Genel olarak bu balık çeşidi göl gibi sakin akıntılı sularda yaşayabilirler.

2 – Bu balık çeşidinin kuluçka süresinin çok uzun olduğu söylenir. Aksine bunların kuluçka süreleri maksimum en fazla bir ay olmakla beraber çok kısadır.

3 – Son olarak bu balıkların çok ani saldırgan bir yapıya sahip olduğu söylenir. Bu iddianın da tam tersi çok sakin bir yapıya sahiptirler.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.