Acı Çiğdem Bitkisi Kullanımı ve Faydaları Nedir?

Acı Çiğdem Bitkisi FaydalarıAcı Çiğdem Otu, zehirli bir etkiye sahip olan maddeler içersede bu maddelerin tıbbi olarak kullanımlarıda mevcuttur. Bitki doğru doz oranlarında kullanılırsa nıkris ve romatizma gibi şikayetlere karşı çok faydalıdır.

Ayrıca romatizmal ağrıları giderici özelliğe, idrar arttırmaya ve kabızlığı gidermeye karşı etkili iyileşme sonuçları verir.

Bitkinin Özellikleri

Acı Çiğdem bitkisinin genel olan özellikleri ise şu şekilde; Bitki, nemli ortamlarda yetişen mor rengine yakın pembe renkli çiçekler açan, yaklaşık olarak 10 veya 30 santim uzunluğuna erişebilen, otsu ve ayrıca zehirli bir yapıya sahip olan bitki çeşididir.

Yaprak kısımları şerit biçiminde olup ilk yaz mevsiminde pembe, sarı ve eflatun renginde olan çiçekler açar. Genel olarak yetiştiği yerlerde sulak çayırlardır.

Acı Çiğdem Genel Faydaları

Tohumlar içerisinde yer alan colchicine isimli etkin maddesinden romatizma ve damla hastalığına karşı ilaçlar elde edilir. Bitki bahçelerde süs bitkisi olarakta yetiştirilmekle beraber ayrıca gölge yerler ve sulak yerleri çok severler.

Ayrıca acı çiğdem bitkisinin içeriğinde bulunan zehirli alkoloidler ve yine zehirli başka bileşiklerde yer alır. Acı Çiğdem bitkisi zehirli bir bitkidir. Özellikle çocuklar için çok tehlikeli olduğu bilincinde olunmalıdır.

Çiğdem otuna çok benzeyen fakat onun gibi yenilmeyip zehirli olan bu bitkinin yumruları doğu anadolu bölgesinde çiğdem türleriyle karıştırıldığı için, bilhassa toplayıp yiyen çocuklar içerisinde ağır zehirlenme vakaları görülebilmekte olan bir bitkidir.

Kullanım Şekli Nasıldır?

Harici Olarak; bu bitkinin tohumları ve yumru kısımları kullanılır.

Dahili Kullanımı İse; bu kullanımında ise idrar arttırıcı ve söktürücü olarak etkileşim gösterir. Zehirli bir bitki türü olan Acı Çiğdem sınırlı dozda ve kısa süreli olarak kullanılması gereken bir bitkidir.

Kullanım Tarifi; Acıçiğdem bitkisinin tohum kısımları, birkaç diş sarımsak ile beraber havan içerisinde dövülüp elde edilen bu sıvı bir bez yardımı ile emdirildikten sonra romatizma rahatsızlığında olan yere sarılır ise çok faydası görülür.

Beklenmeyen bir etki görüldüğünde mutlaka vakit kaybetmeden mutlaka kullanmayı derhal bırakın!

Uyarı: Bitkinin dahili kullanımında zehirlenme vakalarına sebep olabileceği için ancak işinde uzman biri tarafından önerilip kullanılması gereken bir bitkidir. Beklenmedik durumda kullanımı derhal kesilmesi gerekir.

Başlıca zehirlenme belirtileri; kusma, burun kanaması, kanlı ishal, salya ve saç dökülmesi gibi belirtilerdir. Ayrıca acı çiğdem bitkisi, uzun süreli kullanımlarda B12 Vitamininin emilimini engelleyerek kansızlığa sebep olabileceği unutulmamalıdır.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.