Acı Damkoruğu Bitkisi Faydaları

Bitkinin Özet Olarak Faydaları;

Damarları büzen, yaraları iyileştiren ve bağırsakları harekete geçiren bir (peristaltik) yapıya sahiptir.

Bitkinin Diğer Adları:

Acı damkoruğu, Mauerpfetter, Sedum acre L. Acı yağ otu Scharfer Fetthenne
Kalın yapraklı ot.

Bitkinin Familyası:

Damkoruğugillerden, (Dickblattgewâchse, Crassulaceae).

Bitkinin Drugları:

Acı damkoruğu otu
; (Sedi acris herba) Acı damkoruğunun kökleri haricinde tamamı tentür ve ya natürel ilaç yapımında kullanılmaktadır.

Damkoruğu gillerin takriben bitkinin 500 türü mevcuttur. Bunlardan Acı damkoruğu; (Sedum acre) ve Kaya koruğu; (Sedum telephium) bitkinin en çok kullanılan türlerdir. Acı damkoruğu otları Hipokrat’tan günümüze kadar çok çeşitli maksatlar için kullanılmışlardır.

Bitkinin Botanik Yapısı:

Çok yıllık, 5-15cm boyunda çok az çatallaşan bir bitki türüdür. Acı damkoruğu genellikle taşlı, kumlu yörelerde, duvar yarıklarında ve damlarda yetiştiklerindenden bu isimle anılırlar. Kuzey Amerika, Kuzey Afrika, Asya’nın ılıman bölgeleri ve Avrupa’nın hemen hemen tamamında yabani olarak yetişmektedir. Kökleri yeraltından çevresine doğru yayılır. Bu nedenle Acı Damkoruğu bitkisi bulunduğu yerde kümeler oluşturur.

Bu bitkinin Yaprakları gövdeye veya dallara üçlü, dörtlü veya altılı olarak dizilmiş olup büyüklüğüne göre oldukça kalın yapraklı olduğundan Kalın yapraklı diye de anılır ve yapraklarının üst yüzeyi düz, alt yüzeyi kabarık, yeşil, sarımsı yeşil veya et renginde olabilirler. Çiçeklerinin beş adeti 5-10mm uzunluğunda orak veya mızrak şeklindedir. Renkleri altın sarısı renkte, taç yapraklar ortada ve döllenme tozlukları ile en dışta açık yeşil veya yeşil renkli kupa yapraklarına sahip-tir.

Bitkinin Toplanma Zamanı:

Haziran’dan Eylül ayına kadar toplanarak tentürü veya natürel ilacı olarak yapılabilir.

Bitkinin İçinde Bulunan Birleşimi:

Özündeki maddeleri önemine göre şu şekilde sıralayabiliriz;

a) Piperidin alkaloit türevleri; Sedamin, Sedinin, Sedinon, Sederin, Sedacrin, Sedridin ve İsopelletierin en önemlileridir.

b) Flavonitler; Limocitrin-7-O-B-D-glikopyranosit, Limocitrin-3,7-O-di-B-D-glikopyranosit, İsorhamnetin ve Rutin türevleri içerir.

c)
Tanin , Musilaj, Zamk 0 ve C-vitamini %0,5 içermektedir.

Bitkinin Tesir şekli:

Damarları büzme, yaraları iyileştirme ve bağırsakları harekete geçirme özelliğine sahip (peristaltik) bir bitki’dir.

Bitkinin Kullanım Şekli:

Basur, fistül (makat yarası), makat yırtılması, iyileşmeyen yaralara ve makat kaşıntısına kullanılır. Eskiden hemen her ülkede çeşitli maksatlar için kullanılmış bitki çeşididir. İltihaplı ve şiş yaralara, yüksek tansiyon, ödem, kalp ve kan dolaşım zafiyeti, arterio skleroz ve öksürüğe karşı kullanılmış olan bir bitkidir. Fakat bu bitki Üniversiteler ve kliniklerde deney ve testleri yapılmamış ve henüz etkisi ispatlanamamıştır. Ayrıca basur, makat yanması, yırtığı ve kaşıntısına karşı daha etkili olabilecek ve yan etkisi olmayan şifalı bitkiler; Çobançantası, Hamamelis, Atkestanesi, Kokulu yonca vs… tercih edilebilir.

Bitkinin Çayı:

Çayını içmek zararlı olabilir. Çünkü içerisinde hafif zehir bulunmaktadır.

Bitkinin Yan Etkileri:

Zehirli olması nedeni ile dahilen ancak tentürü veya natürel ilacı kullanılmaktadır.

Oluşan Zehirlenme Belirtileri:

Kusma, kramp, felç ve nefes alıp vermenin durması gibi, Acı damkoruğu yerine daha etkili şifalı bitkiler veya Gökçek bitkisinin iksiri kullanılabilir.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.