Acı Geni Nedir?

Acı Geni Nasıl Bulundu?

Bir grup Kanadalı bilim adamları, genetik bir kontrol mekanizmasının, acı hissini düzenlediğini keşfettiler. Toronto Üniversitesi görev yapan bilim adamı Michael Salter ve ekibi ile Amgen Enstitüsü’nde görev alan bilim adamı Josef Penninger, DREAM (downstream regulatory element antagonistic modulator) proteini ile ilgili bilgileri taşıyan bir geni araştırdılar.

Fareler Üzerindeki Test

DREAM proteininin, mutluluk hormonu olarak tanımlanan endorfinlerden olan dinorfin üretimini engellediği bilinenler arasında. Bu doğal albüminlerin ağrı kesici etkileri bulunmaktadır. Bilim adamları, DREAM geni olmayan mutant fareler ürettiler. Bu fareler, daha çok dinorfin üretip, acıya karşı çok az duyarlı hale geldiler.

Yapılan Testten Çıkan Sonuç

Bilim adamı Salter, deney yapılan farelerin her tür acıyı, tüm dokularında daha az hissettiklerini, sinirlerin tahrib olması sonucu ortaya çıkan ve bugüne kadar engellenemeyen nöropatik ağrıların da buna dahil olduğunu belirtti.

Yaptıkları araştırmada elde ettikleri bilgilerin, ağrı tedavisi konusunda yapılan araştırmaların sonuçlarından çok daha farklı olduğunu belirten bilim adamı Salter, ağrı tedavisi yaptıkları araştırmalarının morfin üzerine kurulu olduğunu, bu morfinin endorfini taklit ettiğini söyledi.

DREAM Geninin Ağrı Tedavisindeki Rolü Ne Olacak?

Araştırmacı bilim adamı Salter, DREAM geninin keşfi sayesinde, ağrı tedavisinde tamamen yeni bir açının oluştuğunu, bu aşamadan sonra, DREAM genini veya proteinini engelleyici ve bu sayede dinorfin üretimini teşvik edici tedavi yöntemlerinin de aranacağını söyledi.

Deney Yapılan Farelerde Alınan Sonuç

Araştırma yapan bilim adamları, ağrı hissetmeyen bu farelerin, fiziksel ya da psikolojik olarak son derece sağlıklı göründüklerini, morfin ve opyat içerikli ağrı kesicilerin aksine, bu farelerin normalin üzerinde ürettikleri endorfine bağımlı hale gelmediklerini bildirdiler.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.