Adamotu Bitkisi Faydaları

Adam Otu Bitkisi FaydalarıAdamotu bitkisi nedir? Adamotu bitkisi neye iyi gelir? Adamotu bitkisinin yan etkileri var mı? Adamotu bitkisi faydaları nelerdir? Gibi sorulara cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz. Aşağıdaki anlatımımızı sonuna kadar takip ederek Adamotu bitkisi hakkında detaylı bilgi sahibi olabileceksiniz.


Adamotu Botanik Bilgisi

Adamotu, patlıcangillerden geniş yapraklı bir yapıda olan, çok fena kokulu bir bitki türüdür. Morumsu renkte çiçekleri olan, toprak üstünde yapraklı, kazık köklü, geniş kahverengi renkli, bazen 1 bazende 3 parçalı köklere sahip, koyu yeşil yapraklı ve küçük kırmızı bir elma gibi meyveleri bulunan bir bitki çeşididir. Bu bitkinin kök kısmı insan şeklini andırmaktadır.

Bitkinin Diğer isimleri

Bitkinin genel olarak bilinen diğer isimleri Ademotu, Abdüsselamotu, insanotu ve Mandragora Officinarum isimleridir.

Yetiştirildiği Yerler

Adamotu bitkisi genel olarak akdeniz ülkeleri ve ayrıca yurdumuzda sınırları içerisinde Antalya ilimiz ve çevresinde kaya dipleri, boş sahalar ve ekilmemiş tarlalarda yetişebilen bir bitkidir. Ayrıca, Ege ve Güney Anadolu bölgemizdede yetişebilmektedir.

Toplanıp Saklanma Şekli

Adam Otu KöküBitkinin var olan kök kısımları sonbahar mevsiminde toprak içerisinden çıkarılıp güneşte iyice kurutulur. Daha sonrasında ise kuruyan bu kök kısımları kazınma yöntemiyle toz haline getirilip kullanılmak üzere muhafaza edilir.

Bilinen Bileşimleri

Bitkinin bilinen bileşimleri arasında Skopolamin, hyoscyamin, atropin gibi alkaloidler gibi element ve bileşimler yer almaktadır.

Sağladığı Faydalar

Bu bitkinin kök kısmının faydaları, cinsel isteği arttırmada ve bitkinlik etkenini yok etmede faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca ağrı kesici, spazm çözücü ve uyuşturucu etkilerede sahip olan şifalı bir bitkidir.

Kullanım Şekli

Bu faydalı otun hazırlanıp muhafaza edilen tozu, su ile karıştırılıp içilebileceği gibi merhem şeklinde haricen de istenilen yere sürülebilmektedir.

Uyarı: Bu bitki zehirli bir etkiye sahip olduğundan dolayı mutlaka doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.


Değerli ziyaretçilerimiz, Adamotu Bitkisi Faydaları başlıklı yazımızın sonuna geldik. Umarız bitki hakkında yazımız vasıtasıyla detaylı bilgiye ulaşabilmişsinizdir. Yazımız hakkındaki görüşlerinizi önem veriyoruz. Aşağıdaki ‘yorum ekle’ kısmımızdan görüş ve yorumlarınızı anında bizimle paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz önemli bilgilerin yer aldığı bir önceki Çıban Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? başlıklı yazımızada göz atabilirsiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.