Adana Nasıl Bir Yer?

Adana Hakkında Genel Bilgi;

Adana, çukurova bölgesinin adeta bereket merkezi haline gelmiş bir İl’dir. Şehir’de tarımcılık sektörü ön plandadır. Çukurovanın bereketli topraklarında hemen her çeşit meyve ve sebze çeşidi yetişebilmektedir. Genel olarak en çok pamuk ve turunçgiller tarım kaynağı olarak bilinmektedir. Şehir büyüklüğü yüzölçüm bakımından 9, nüfus yoğunluğu bakımından Türkiye’nin 4. Büyük şehri ünvanını taşımaktadır.

Adana‘ya komşu olan iller ise; Kayseri, Kahramanmaraş, Gaziantep, Niğde, İçel (Mersin), Osmaniye ve Hatay ilidir. İl trafik kodu 01 olup Telefon alan kodu (322)’dir. Ayrıca NATO’nun incirlik üssü’de Adana‘da bulunmaktadır.


Adana İlçeleri Hangileridir?

Adana 13 tane ilçeye sahiptir. Adana ilçeleri sırası ile; Aladağ, Ceyhan, Feke, İmamoğlu, Karaisalı, Karataş, Kozan, Pozantı, Saimbeyli, Seyhan, Tufanbeyli, Yumurtalık ve Yüreğir’dir. Şehir seyhan nehri ile ikiye ayrılmıştır. Batı bölgesi Seyhan ve doğu bölgesi ise yüreğir ilçesi’nden oluşmaktadır.


Adana İsminin Kökeni Nereden Gelmektedir?

Batılı bir takım tarihçi, “Adana” isminin “Adanüs” ten geldiğini idda eden bilgilere sahiptirler. Halbuki Adana‘nın isim köken tarihine bakacak olursak, Hitit tarihine ait yazılı metinler içerisinde Adana’dan “Adania” olarak bahsedilmektedir. Anadolu’nun ilk yerleşim sakinleri olarak bilinen Hitit’lerin meydana getirip kurduğu tarihi bir şehirdir Adana.


Adana’nın Nüfusu Ne Kadardır?

2014 yılı TUİK(Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre Adana‘nın nüfusu 2,165,595 kişi olarak belirlenmiştir. Ayrıca Adana dışarıdan aldığı yoğun göç dalgasını dikkate alacak olursak bu sayı gün geçtikçe hızla çoğalmaktadır.


Adana’da iklim koşulları Nasıldır?

Adana İl’i, yaz dönemlerinde genelde nemli ve bunaltıcı bir sıcağa, kış aylarında ise yağışlı bir hava şekline sahiptir. Adana‘nın rakımı düşük olduğu için şehire kar yağmaz. Yüksek kesimlere ise kar yağabilmektedir. Hatta Adana‘ya kar yağmamasını şu cümle ile “kardan adama yapmayı bilmeyenlerin şehridir Adana.” alışkanlık haline getiren Adana‘lılar vardır.

Her ne kadar toros dağlarının yüksek kesimleri nemsiz ve serin bir havaya sahip olsada bu durum Adana’nın rakım(yüksekliği) düşük bölgelere inildikçe yerini nemli ve boğucu bir havaya bırakmaktadır. İmkanı olan şehir halkı yaz dönemlerinde yayla kesimlerine gidip yazı orda geçirebilmektedir.


Adana’da Gezilebilecek Tarihi Yerler Nerelerdir?

Adana‘da gezilecek yerler arasında ise; Adana Merkez Camii, Taş Köprüsü, Merkez Park, Vardan(Alman) Köprüsü, Seyhan Barajı, Büyük Saat, Kapikaya Kanyonu, Kozan Kalesi, Yağ Camii, Adana Arkeoloji Müzesi, Yılan Kalesi ve Belemedik Vadisi gezilip görülecek yerler arasında yer almaktadır. Adana’ya yolunuz düşerse hepsini gezemezseniz de mutlaka bir kaç tanesini gezmenizi tavsiye ederiz.


Adana’nın Meşhur Yiyecek ve İçecekleri Nelerdir?

Adana‘da yapılan ve hemen hemen her yere ün salmış meşhur yemekleri ve yiyecekleri ise; Yüksük Çorbası, Analı Kızlı Çorbası, Adana Kebab, Hamiş, Karakuş, Muhlata, Karsambaç, Bici Bici, Aşlama ve Şırdan’dır. İçecek olarak ise; şalgam suyu Adana’nın meşhur içeceği olarak bilinmektedir.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.