Afalina Türü Yunus Balığı

Afalina (Tursiops truncatus) Yunus Balığı Türü Özellikleri;

Bu balık türlerinin ağırlığı genellikle 150-650 kilogram arasında değişir. Yunusgiller (Delphinidae) familyasından Dünyanın tüm okyanuslarında yaygın olan ve Türkiye denizlerinde de bulunan bir yunus türüdür Afalina Yunusu. Bu yunus türü, zekası sayesinde Delfinaryumlarda en çok tutulan ve eğitilen yunus çeşididir. Bu yüzden bütün Dünyada “Yunus” denilince ilk başta akıllara bu türün görüntüsü gelir. Oysa Yunus türlerinin asıl örnek türü Tırtak (Delphinus delphis) yunus türüdür.


Afalina’nın Fiziksel Özellikleri;

Afalina‘nın renk çeşidi gri renktir, ve karın kısmı daha açık renkte olur. Boyu yaklaşık 190 cm 400 cm arasında olup ağırlığı 650 kilo civarına kadar varabilir. Yeni dünyaya gelen bir yavru Afalina yunus türü 65–105 cm boyunda ve 15–30 kg ağırlık ile Dünyaya gelir. Koyu renk ve orak şeklinde olan sırt yüzgeci sayesinde kolayca tanınılabilir. Afalina yunusu, diğer yunus çeşitleri gibi her iki saatte bir bütün en üst seviyede var olan cilt hücrelerini kaybeder ve böylece vücut yapısının suda direncini daima düşük bir seviyede tutar.


Bu Yunus Çeşitlerinin Yaşam Biçimleri;

Afalina yunusları küçük gruplar halinde yaşarlar. Bu grubun içinde yer alan yunuslar birbirlerine çok bağlıdırlar. Bir gün içerisinde 60–100 km gibi uzun bir mesafeyi yüzebilirler, ve 500 metre derinliğe kadar dalma özelliğine sahiptirler. Grup halinde yüzdüklerinde ise 2 ila 15 yunusdan oluşup, ortalama grup büyüklüğü Atlantik Okyanusu içerisinde 5 yunusdan, Büyük Okyanus ve Hint Okyanuslarında ise bu sayılar daha fazla olur. Denizin açıklarındaki yunus grupları kıyılara yakın gruplardan daha büyük bir yapıdadırlar.


Oluşturdukları Grup Çeşitleri;

Bu yunusların her gruplarının başında olgun bir erkek yunus bulunur. Grubun geri kalanları ise dişilerden ve yavrulardan oluşur. Genç olan erkek yunuslar ayrı gruplar oluştururlar. Bu gruplara da “Bekar-grupları” tanımı verilir.


Dişi Yunuslar Nasıl Doğum Yaparlar?

Anne karnında olan yavru yunuslar, 1 yıl süren bir gebeliğin sonunda 120 santimetre uzunluk ile dünyaya gelirler. Bu yavru yunuslar doğarlarken ilk önce kuyrukları ile doğarlar. Bu sayede 2 saate kadar sürebilen doğumlarda boğulma tehlikesi geçirmezler. Doğumdan hemen sonra anne yunus yavrusunu su yüzüne doğru iter ve bu şekilde ilk kez nefes almasını sağlar. Bütün doğum süresi boyunca doğum yapan anne yunus, grubun diğer yunusları tarafından çember haline alınır ve olası köpek balığı saldırılarına karşı anne yunusu ve yavrusunu korurlar. Anne yunus yeni Dünyaya gelen yavrusu için ilk 2 hafta boyunca hiç uyumaz ve hatta bu doğumdan sonrasındada normal uyku süresine dönmesi haftalarca sürebilmektedir.


Afalina Yunus Türlerinin Yaş Seviyeleri Ne Kadardır?

Afalinalar, ortalama olarak 25 yaşına varırlar ama tutsak bir şekilde tutulan Afalina yunusları da 35 yaşına ulaşmış olanlarıda mevcuttur. Ayrıca Sydney kentinde yer alan New South Wales Üniversitesinin bilim adamları Avustralya açıklarında yaptıkları bir araştırmada sonucunda Afalinaların çeşitli aletler kullandıkları tespit edilen bilgiler arasında.


Deniz Memelilerinde İlk Kez Maddi Kültür.

“Shark Bay”‘deki Afalinalar, deniz tabanından sünger parçaları koparıp bunları gagalarına takarlar ve böylece kumun içerisinde saklanmış kabuklu hayvanlar ararken gagalarının yaralanmasını önlerler. Yani bu süngerleri eldiven görevi olarak kullanırlar. Toplamda 3.000 tane Afalinadan sadece 30’unun böyle bir hareket yaptığını gözetleyen bilim insanları, bu yunuslardan DNA örnekleri alarak bu davranışa sahip olan Afalinaların birbirleri ile akrabalığı olduğunu tespit etmişlerdir.

Yapılan bu araştırmanın sonucu olarak dişi bir Afalina yunusunun kısa süre önce bu davranışı keşf edip daima dişi yavrularına öğrettiğini ve bu yavrular anne olduklarında da kendi yavrularına öğrettikleri açıklamasında bulunmuşlardır. Böylece bu araştırma sonucunda deniz memelilerinde ilk kez “maddi kültür” kanıtlanmış oldu.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.