Affenpinscher Köpek Türü Nedir?

Affenpinscher Köpek Türünün Genel Özellikleri;

Affenpinscher türünde olan bu köpekler, adının anlamını hem görünüm olarak hem de yaptıkları davranışlar bakımından çok güzel çok güzel ifade etmektedir. Almanca‘da “Affen” kelimesinin anlamı maymun, “pinscher” kelimesinin anlamı ise terrier(cesur, canlı, enerjik ve hiperaktif köpek türü) manasına gelmektedir. Fransa ülkesinde ise bu ırk çeşidi köpek bıyıklı küçük şeytan anlamını taşıyan “diablotin moustachu” isminde de bilinmektedir.

Apartman Yaşamına Uygun Bir Köpek Türü;

Affenpinscher türünde olan köpekler apartmanda yaşanan hayat tarzına uygun olan bir köpektir. Dışarıda oynamaktan gayet zevk alan Affenpinscher köpeği ev dışında yaşayamama gibi dezavantajları da vardır.

Enerji dolu ve aktif bir köpek türü olmasına karşın egzersiz yapma gereksinimi, hane içinde veya evin bahçe kısmında oynanılan oyunlar ve yapılan tasmalı kısa yürüyüş çeşitleri ile bu köpekle rahatlıkla gezilebilir.

Affenpinscher Genel Olarak Neler Yapar?

Bu köpeğin özü bir terrier(cesur, canlı, enerjik ve hiperaktif köpek türü) olmakla beraber çok hareketli, meraklı, ayrıca cesur ve inatçı bir türdür. Aktif ve dayanıklı bir yapısının olması ile beraber fare ve sıçan gibi hayvan türlerini yakalayabilme özelliğine sahip çok ani atik ve kıvrak bir yapıya sahiptir. Ayrıca oyunculuk özelliği ve yaramaz mı yaramaz tavırları ile her zaman şaklabanlıklar yapmayı seven bir köpektir.

Havlamaya ve tırmanmaya ilgi ve eğilimi yüksektir. Terrier türü olan bu köpek diğer köpek türlerin çoğundan farklı olarak köpekler ve petler ile iyi geçinme özelliği de mevcuttur. Sahip ve dostlarına karşı inanılmaz derecede bir bağlılık duygusunu belirgin bir şekilde gösterir. Genelde sakin huyludur ama bir tehdit duygusu hissettiği zaman korkusuzca tehdidin sızdığı bölgeye atılır. Bu küçük ve sevimli köpeği sahiplenecek ailenin güçlü bir espri anlayışı olmalı ve eğlenceyi çokça sevmelidirler.

Köpek Türünün Tarihçesi;

Tarihte bilinen en eskilerden bir süs köpeği ırklarından olan bu köpek türü Affenpischer köpeğinin kökeni kesin olarak bilinmeyen bilgiler arasındadır. 17. yüzyıl tarihinde orta Avrupada bölgesinde ve Almanya ülkesinde bu köpekler fareleri mutfaklardan ve ahır bölgelerinden uzak tutmak için kullanılmakta ve beslenmekte idi.

Komiklikleri İle Affenpinscher Köpeği;

Bu köpek türü ırklarının daha küçük olanları bile evdeki fareleri öldürebilme özelliği ile, yaptıkları komiklikler ve komik hareketlerle aile bireylerini eğlendirme özelliklerinin yanında çok iyi bir kucak köpeği olmaları nedeni ile özellikle bayanların en çok tercih ettiği popüler yani bilindik bir köpek ırkıdır. Bu küçük ve sevimli köpek türü zaman içerisinde Pug, German silky pinscher ile German pinscher ile aralıklarla çaprazlanarak daha rafine hale getirilmiş türlerdir.

Affenpinscher Türünün Anavatanı;

Affenpinscher kıvırcık tüylü oyuncak niteliğindeki köpek ırklarının, özellikle Brussels griffon ırk çeşidinin geliştirilmelerinde kullanılmışlardır. Bu ırkın en popüler olduğu yer olan Almanya ülkesi bunların anavatanı olarak kabul edilmektedir.

1936 yılında Affenpinscher türü AKC tarafından ırk olarak kabul görülmüş, ve maalesef ki 2. Dünya savaşı esnasında bu köpek ırkı var olan daha çok kazandığı popülaritesini kaybetmiş ve günümüzde Amerika’da ve anavatanı olarak kabul görülen Almanya’da bile çok az nadir görülen bir köpek çeşidi halini almıştır.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.