Afgan Tazısı Nasıl Bir Köpektir?

Afgan Tazısı Köpeği
Afgan tazısı köpeği nasıldır? Afgan tazısı özellikleri nedir? Afgan tazısı köpeği beslenme ve barınma şekilleri nasıl olur? Gibi sorular hakkında bilgi almak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Aşağıda yer alan anlatımımız ile Afgan Tazısı köpek çeşidi hakkında detaylı bilgi sahibi olacaksınız.


Afgan Tazısı Neler Yapar?

Bu köpek çeşidi vakur ve biraz çekingen, fakat çokmu çok sevimli, sadık vede şefkatli, ayrıca hassas çok azda olsa dominant karakterli bir yapıya sahiptir. Çoğu zamanlar içerisinde ise, zarif, asil, cesur fakat şüpheci tavırlar ile, düşmanca olmayan fakat ilginç bir kral köpeği tarzı gibi tanımlanabilen bir cinstir.

Afgan tazısı köpeği gün boyunca özgür bir şekilde koşup dolaşabileceği ve mümkün olduğunca geniş alanlı bir araziyi ve açık havayı çok seven bir yapıya sahiptir. Günlük en az olarak yarım saat serbestçe koşma ihtiyacı hisseder.

Eskiden güvenilmez bir cins olarak ün salmalarına rağmen, bugünümüzde bu fikir tamamen değişmiştir. Sahibi tarafından Eğitilebilmesine rağmen eğer yeterince buna karşı ciddi davranılmaz ise söz dinlemez ve başa buyruk kesilebilir. Bahçesiz olan bir evde beslemek ve eğitmek çok zor olabilir. Böyle bir niyetiniz varsa geniş bir evi tercih etmenizde yarar var.

Temel Olan Özellikleri

Bu çeşitler apartman hayatı içerisinde pekte önerilen bir ırktan değillerdir. Nedenine gelince, çok hareketsiz kalacaklarından ötürü geniş olan bir arazi onlar için daha fazla önerilmektedir. Bunlar, iç ve dış ortamlarda da yaşayabilme özelliğine sahiptirler. Ancak daha fazla dışarılarda özgürce dolaşıo evde ise uykuyu tercih etmektedirler.

Cesur tavırları ayrıca inatçı, tatlı, duyarlı, çok zeki, vakur ama kayıtsız değil, yabancılara karşı daima kuşkucu ama düşman niyetli değil. Dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta eğitim sırasında bu hayvana karşı çok yumuşak ve hassas davranılmalıdır.

Afgan Tazısı Kökeni

Çok eski çağlara kadar dayanan bir yaşamları vardır bu ırkların. Mısır’da bulunan papiruslar içerisinde bu hayvanlar şekilleri ile defalarca resmedilmiş ve tarih kaynaklarında ise Kuzey Afganistan bölgesinde 4000 yıldan beridir var oldukları bilinmektedir.

Afgan Tazısı Özellikleri
Bu ırk yüzyıllar boyunca iyi bir şekilde korunmuş ve bulunduğu bölgenin dışına çıkarılması yasaklanmıştır. Bu nedenle ancak 20. yüzyılın başlarında kaçak bir vaziyette Avrupa kıtasına sokulmuştur.

Bu köpek ırkı çoban ve av köpeği olarakta tarih boyunca kullanılmıştır. Bu avlar geyik, yaban keçisi, kurt ve kar leoparı bile olmuştur. Ayrıca çoban köpekliğini de uzun zamanlar sürdürmüştür.

Afgan tazısı köpeği fazlası ile hızlı ve çevik bir yapıya sahip oldukları için bugün bahis ve oyun amaçlı yarışmalar içerisinde de sık bir şekilde kullanılmaktadır. Vücudunda yer alan yoğun tüy yapısı onu aynı zamanda dış ısıdan da korumaktadır.

Bu çeşitler ayrıca aristokrat olan görüntüsü dolayısı ile Amerika ve Avrupa kıtasında da lüks köpekler sınıfına dahil olabilmektedirler.


Evet değerli ziyaretçilerimiz bu yazımız içerisinde sizlere Afgan Tazısı Nasıl Bir Köpektir? konusu hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Bu ırk hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda yer alan ‘yorum ekle’ kısmımızdan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz bir önceki Affenpinscher Köpek Türü Nedir? başlıklı yazımızada göz atabilirsiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.