Akdiken Bitkisi Faydaları ve Özellikleri

Akdiken Bitkisi Faydaları ve Özellikleri

Akdiken Bitkisi Faydaları ve Özellikleri


Akdiken bitkisi genel olarak, kabızlığı önler, müshil etkisi gösterir. Bal ile karıştırılıp gargara yapılırsa boğaz ağrılarına iyi gelir. Kalp çarpıntılarına iyi gelir. Sarılığa iyi gelir.

Bitkinin Diğer Adları:

Ak diken, Kreuzdorn, Rhamnos cathartica,
Geyik dikeni ağacı, Güvem eriği ve
Adi çehre’dir.

Bitkinin Familyası:

Akdikengillerden, Kreusdorngewâchse, Rhamnaceae’den meydana gelir.

Bitki Bilgisine Genel Bakış:

Akdikengillerin bilinen 150 türü mevcuttur ve bunlardan en önemlileri; Akdiken; Rhamnos cathartica, Yabani Akdiken; Rhamnos frangula ve Amerika Akdikeni; Rhamnos purshianus’dır. Bunlarda meyvelerinden istifade edilenler ve kabuğundan istifade edilenler olmak üzere ikiye ayrılır. Akdikenin sadece meyvesi kullanılır. Tarihte çok eskiden beri kullanılan Akdiken meyvesi genellikle kabızlığa karşı kullanılmıştır. Bitki Akdeniz havzası, Avrupa, Asya’nın Güneybatı ve ortasında yetişir. Akdiken genellikle kuru toprakta yetişir.

Botanik Bilgi:

Akdiken 1-3 metre boyunda, küçük bir ağaç veya çalı görünümünde dalları karşılıklı ve uçlarında birer diken bulunur. Fidanları taze iken grimsi gümüş renkte, olgunlaşınca siyah bir renk alır. Yaprakları karşılıklı yumurta ve kalp şeklinde, kenarları kertikli, ortada bir ve yanlarından 3-4 çift damara sahiptir. Yaprakları 3-6 cm uzunluğunda, eni 2-4cm olup rengi açık yeşil ve de sapı boyunun 1/3’ü veya ½’si kadardır.

Çiçekleri; yaprak dibinden çıkar ve topluca demet gibi 4-12’si bir arada sarımsı yeşil renkli, oldukça küçüktür. Taç yaprakları oldukça küçük, 4 adet, uçları sivri, mızrak şeklinde ve ortada döllenme tozlukları bulunur. Meyveleri önce yeşil, olgunlaşınca siyah renkte, yuvarlak ve bezelye büyüklüğünde ve içinde 5-8mm çapında 4 adet çekirdek bulunur.

Drugları:

Ak diken meyvesi; Rhamni
Bu türün sadece olgunlaşmış meyveleri kurutulduktan sonra çay, tentür ve natürel ilacı yapılır.

Bitkinin Hasat zamanı:

Akdikenin sadece olgunlaşmış meyveleri güneşte veya suni olarak kurutulur, taze iken şurubu veya tentürü yapılır. Şayet olgunlaşmamış meyveleri toplanır ise kullanıldığında karın ağrıları yapar.

Bitkinin Bileşimi:

Akdiken meyvelerinin birleşimindeki önemli maddeler;
a) %2-4 oranında Antrachinon türevleri; Glucofrunegulin A, Frangulin, Frangulaemodin, Chrysophanol, Emodin, Physcion, Emodin-8-O-B-Gentiobiosid, Emodin-8-0-B-glikozit.

b) Flavonol türevleri %1 arasında olup en önemlileri; Rhamnocitrin (7-O-metilkâmpferol), Rhamnetin (7-O-metilquercetin) ve Catharticin (=Rhamnacitrin-3-O-B-Rhamnosit)

Bitkinin Kullanımı:

a) Komisyon E’ye göre Akdiken meyvesi kabızlığa karşı ve basur, fistül, anal ve son bağırsak (rektum) ameliyatında, yumuşak gaita gerekir ise bu hallerde kullanılır.

b) Halk arasında taze ve olgunlaşmış Akdiken meyvesi pekliğe karşı kullanılır. Taze meyvelerden 10-15adet yetişkinler ve çocuklar için 5-10adet yenildiğinde müshil yapar.

Bitki Çayının Yapılışı:

Bitki Çayının Yapılışı

Bitki Çayının Yapılışı Faydaları ve Özellikleri


Kurutulmuş meyvelerden 15-20 adet yetişkinler için ve çocuklar için 5-10 adet demliğe konur ve üzerine 200-400ml kaynar su ilave edilir ve 5-10 dk bekletildikten sonra süzülerek afiyetle içilir.

Çay Harmanları:

Akdiken’nin pekliğe karşı çayı;

 • 25 gr Sinameki yaprağı
 • 23 gr Sinameki meyvesi
 • 18 gr Kuşburnu meyvesi
 • 9 gr Papatya çiçeği
 • 7 gr Akdiken meyvesi
 • 7 gr Safa çiçeği
 • 11 gr Rezene tohumu

Gökçek Kronik ve akut pekliğe karşı çay;

 • 40 gr Sinameki yaprağı
 • 20 gr Akdiken meyvesi
 • 20 gr Rezene tohumu
 • 20 gr Papatya çiçeği

Bitkinin Yan Etkileri:

Kısa süreli ve tarife uygun kullanıldığında yan tesiri yoktur. Yüksek dozajda alınması halinde karında sancılı ağrılara sebep olur ve kişide kusma, bulantı ve ishale sebep olur.

Sürekli ve uzun süre kullanılması halinde vücuttaki elektrolit yapısını bozar e-Potasyum mineral kaybı ortaya çıkar. Bu da kas zafiyetine neden olur ve kalp çalışmasını anormalleştirir.

Kaynakça: sifalibitkileriniz.com(katkılarından dolayı teşekkür ederiz.)

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.