Alexa Toolbar Nedir? Neden Kullanılır?

Alexa Toolbar Nedir?

Alexa toolbar, Dünya’daki bütün internet sitelerinin genel ve ülkesel olarak sıralamasını kısa yoldan rahat bir şekilde internet kullanıcısına sunan bir web tarayıcı eklentisidir. Özellikle webmaster site sahiplerinin çok yakından takip ettiği ve ilgiyle izlendiği çok güzel işlevsel bir araçtır.


Alexa Toolbar Neden Kullanılır ve Kullanılmalıdır?

Bu işlevsel eklentiyi kullanmanın bir çok nedeni vardır. Biz genel olarak niçin kullanıldığına ve neden kullanılması gerektiğine değinecek olursak. Toolbar, Web sitesi sahiplerinin rakip siteler ile olan rekabetlerinin ne düzeyde olduğunu gösteren bir web site sıralama işlemi görür.

Yani bir web sitesi sahibi Alexa Toolbar‘daki genel ve ülkesel site sıralamasına bakarak bu rekabet içerisinde ne derece yol aldığını, rakip siteye göre düşüşte mi yoksa yükselişte mi olduğunu bu web tarayıcı eklentisi sayesinde rahat bir şekilde öğrenebilir.

Ayrıca site alım satımlarında da Alexa sıralaması dikkate alınarak sitenin sıralama değerine göre alım satım yapılır. Reklamveren şirketlerinin çoğu sitenin Alexa değerini baz alarak siteye reklam teklifi verip yayınlama isteği göndermektedir. Bu saydığımız etkenler Alexa sıralamasının ne denli önemli olduğunu ortaya koymaktadır.


Alexa Değerini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Alexa sıralamasını etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlar: Alexa backlink sayısı, web sitesinin sahiplenilmesi, sitedeki içeriklere yapılan olumlu yorumların sayısı ve oranı, sitenin tekil ve çoğul ziyaretçi sayısı, siteden hemen çıkma oranları, ziyaretçinin sitede geçirdiği süre, toplam sayfa görüntülenmeleri, web sitesinin arama motorundaki kalitesi ve siteye gelen ziyaretçilerin hangi siteden geldiği ve sitenin kalitesi göz önünde bulundurma gibi etkenler Alexa sıralamasını etkileyen faktörlerdendir.


Alexa Hangi İnternet Kullanıcılarını Baz Alarak Sıralama Yapar?

Alexa, web tarayıcılarında Alexa Toolbar eklentisi yüklü olan internet kullanıcılarını baz alarak sıralama yapmaktadır. Bu yüzden web tarayıcılarında Alexa Toolbar yüklü olan kullanıcıların sitenizi ziyaret etmesi Alexa sıralamanıza çok büyük katkıları olabilmektedir.


Alexa Toolbar’ı İnternet Tarayıcıma Nasıl Yükleyebilirim?

Alexa Toolbar eklentisini internet tarayıcınza yüklemek çok basit bir işlemdir. Bunun için yapmanız gereken, Buraya tıklayarak açılan sayfadaki İnstall Alexa Browser Extension yazılı butona tıklatıp, yönergeleri takip edip uygulayarak eklentiyi yüklemek olacaktır. Yükleme işlemini gerçekleştirdikten sonra gezdiğiniz tüm web sitelerinin Alexa değer ve sıralaması hakkında anında bilgi sahibi olabileceksiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.