Alıç Çayı Yapılış Şekli ve Faydaları

Alıç Bitkisi Çayı FaydalarıTabiatta sayısız bitki türü yer alır. Bunların her biri ayrı ayrı hastalıklara adeta şifa kaynağı hükmündedir. Bizde bu anlatımımız içerisinde Alıç Çayı Yapılış Şekli ve Faydaları hakkında sizlere bilgiler vermeye çalışacağız. Aşağıdaki detaylı anlatımımızı takip ederek Alıç bitki çayı hakkında detaylı bilgi sahibi olabileceksiniz.


Bitkinin Bilinen Faydaları

Alıç çiçeğinden elde edilen alıç çayı ile alıç meyvesi meydana gelebilecek kalp krizi risklerini ortadan kaldırıp azaltır ve olursada kalp krizi sonrası iyileşmeleride maksimum derecelerde kolaylaştırır. Çok önemli bir kalp ve damar sağlığı destekleyicisi olan alıç bitkisi kalp damarlarını genişletip vücuttaki kanın daha rahat pompalanmasını ve dolaşmasını sağlayarak kalbin yükünü en iyi şekilde hafifletme özelliğine sahiptir.

Ayrıca kalbi kuvvetlendirir ve damar sertliğine karşıda çok iyi bir koruyucu görevini üstlenir. Kalp atışlarını düzenleyerek aritmiye (düzensiz kalp atışlarına) karşı da koruyucu ve tedavi edici etki gösterir. Sinirler üzerinde yatıştırıcı etkisi ile sinir bozukluğunu ve sinirsel çarpıntılarıda ayrıca giderir.

Vücuttaki Organların Dostu Alıç

Alıç bitkisi beyine giden kan akışını arttırır. Uykusuzluk problemi çekenler için birebir bir doğal ilaçtır. Yüksek olan tansiyonu etkili bir sekilde düşürür. Spazm çözücü ve idrar söktürücü olup mideyi kuvvetlendirir. Cinsel gücüde arttırma yeteneğine sahiptir. Sağladığı faydalar ile beyini de olumlu etkileyen alıç bitkisi çayı, hafızanın güçlenmesinde de çok önemli bir rol oynar.

Sinirler Üzerindeki Büyük Rolü

Bu bitki göğüs nezlesi şikayeti çekenler içinde çok faydalı olup, sinirler üzerinde yatıştırıcı etkisi ile sinir bozukluğu çeken insanlarda ayrıca sinirsel çarpıntı şikayeti olanlarda da bu problemi doğal ve güçlü etkisi ile ortadan kaldırıp giderir.

Çayının Yapılışı Şekli:

Alıç bitkisinin ince kıyılmış olan kısmından 1 tatlı kaşığı ölçeğini bir bardak kaynar su ile iyice haşlandıktan sonra 10 dakika boyunca demlenmeye bırakın. Demlenme işlemi bittikten sonra süzülerek afiyetle içebilirsiniz. Bu bitki çayı bal ile tatlandırılabilir. Günlük olarak 2 – 3 bardak şeklinde içilebilir.


Adeta kalp dostu niteliği taşıyan ve vücudun hemen hemen diğer bütün organları içinde şifa niteliği taşıyan Alıç Bitkisi Çayı hakkındaki yazımızın sonuna geldik. Bitki çayı hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz bir önceki ahududu çayı Faydaları ve özellikleri hakkındaki bilgilerin yer aldığı Ahududu Çayı Faydaları ve Yapılış Şekli başlıklı yazımızıda okuyabilirsiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.