Amazon Web Services (AWS) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Amazon Web Services Nedir?
Her zaman merak etmişizdir, örnek olarak bir kamu kurumu sitesine yoğun taleple girilen vakitlerde (örn. kpss sonucu öğrenmek veya başka bir sınav sonucunu öğrenmek için) sistem onca kullanıcıyı kaldıramaz ve çöker. Bu sebepten dolayı bir çok ziyaretçi sonuçları vaktinde öğrenemez, yalnız yoğunluğun azaldığı vakitler çerçevesinde bu öğrenme ihtiyacını yerine getirebilirler. Peki acaba hiç düşündük mü neden böyle bir durum gerçekleşir diye.

İşte bizde bu gibi sorunlara çözüm niteliği taşıyan bir sistem hakkında bu bilgilendirici yazımızı hazırladık. Aşağıdaki anlatımımızda Amazon Web Services (AWS) Nedir? Nasıl Kullanılır? konusu hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaştık.


Amazon Web Services (AWS) Nedir?

Amazon web services yani kısa adı ile (AWS), dünyanın önde gelen ve en hızlı bir şekilde büyüyen bulut hizmetlerinin genel olan bir adıdır. Bu büyük sistemin Microsoft(Azure), Google(Cloud Platform), IBM(SoftLayer, Bluemix) gibi büyük rakipleri olsa dahi, şu anda bu alanda en büyük olan sistem (AWS)‘dir.

Tüm Cloud sistemlerinde var olduğu gibi, (AWS)‘de içerisinde yer alan tüm modülleri ayrı ayrı bir şekilde, ama bunlar bir araya geldiği zaman da son derece performaslı bir şekilde çalışacak vaziyette tasarlamıştır. Hepsinin ayrı ayrı birer şekilde modül olması sistemin ölçeklenebilirlik oranını çok iyi sağlamaktadır.

AWS Sistemi Tam Olarak Ne Görev Yapar?

Bulut Sunucu Nedir?
Bu soruyu şu şekilde açıklayacak olursak, Amazon veya Alışveriş sitesinin yılbaşında veya sevgililer günü içerisinde çok yüksek rakamlarda ziyaretçi alma durumlarına karşılık olarak o ziyaretçilerin yoğunluk derecelerine göre otomatik olarak büyümesi ve daha sonrasında bu yoğun talep kullanımının az olduğu dönemler içerisinde otomatik olarak küçülen bir nevi sistem olarak aktif bir şekilde hizmet verir.

Amazon Elastic Compute Cloud (EC2) Nedir?

Amazon Elastic Compute Cloud (EC2) ile kendi sanal sunucu yani(cluster)’larınızı oluşturma olanağı sağlayan bir web servisidir. EC2 Bize sanal olan sunucular meydana getirip oluşturmak, EBS Yönetimi, sunucu güvenlik grubu ve yapılandırma işlevlerini kolay bir şekilde yapacağımız çok işlevli bir arayüz sunmaktadır. Eğer bu sistemi free(bedava) olarak kullanacaksanız bu sistemin t2 mikro hizmeti tam size göredir. Kullanmak için sanal makineye ssh ile bağlantı kurup hemen kullanabilirsiniz.

Amazon Simple Storage Service (S3) Nedir?

Amazon S3 sistemi ise, (Simple Storage Service) de yer alan HTML sayfaları, dosyalar, resimler veya aklınıza gelebilecek herhangi bir dosyaların, nesneleri depolama alanına almak için Amazon (AWS) içerisinde sunulan bir çeşit modül’dür. Amazon S3 sistemi üzerinde dilerseniz private(özel) veya public(genel) olarak dosyalar barındırabilme imkanına sahip olabilirsiniz.

RDS Nedir?

RDS ise AWS içerisinde veri tabanının tutulmuş olduğu sanal server(instance) olarak tanımlayabiliriz. Ayrıca yönetimi en güc olan mödül çeşididir. Çünkü bunun içerisinde otomatik ölçekleme(auto scale) özeliği yer almamaktadır. Yapmanız gereken ise tamamen işlemleri manuel(el ile) yapmak olacaktır. Şunuda belirtmek gerekir ki bu sistemi kullanmak gibi bir zorunluluğunuz bulunmaktadır. Bunun yerine EC2 üzerine MySql benzeri kurulumları yapıp bu şekilde devam edebilme şansınızda vardır.


Evet değerli okurlarımız, yazımızın sonuna geldik. Konu ile alakalı düşüncelerinizi aşağıdaki ‘yorum ekle’ kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz bir önceki Twitter Takipçi Kasma’nın 10 Etkili Yolu başlıklı yazımızada göz atabilirsiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.