Ameliyat Öncesi Mutlaka Alınması Gereken Hayati Tedbirler

Ameliyat Öncesi Tedbir ve ÖnlemlerDeğerli ziyaretçilerimiz bu yazımız içerisinde Ameliyat olacak hastanın ameliyat öncesinde uygulanacak önemli tedbirleri sizler için paylaştık.

Bu tedbirler, gereği gibi yerine getirildiği taktirde hastanın ameliyat sonrasında daha sağlıklı ve hızlı iyileşmesine maksimum derecede fayda sağlayacaktır.

Ameliyat Öncesi Alınacak Tedbirler(soru – cevap şeklinde)

Soru 1: Bir hasta kendisine yardımcı olabilmek amacı ile hastaneye girip yatırılmadan önce neler yapabilir?

Cevap 1:

  • Hasta olan kişinin eğer sigara içme gibi zararlı bir alışkanlığı varsa ameliyattan birkaç gün önce sigara içmeyi mümkün olduğu kadar azaltmasında yarar vardır. Bu olumlu ve doğru hareket anesteziyi kolaylaştırır ve öksürme, soluk borusunun iltihaplanması, ciğer konjenstyonu vb… komplikasyon ihtimallerini sıfıra indirir.
  • Hastanın kullanıyorsa alkol almaması akıllıca bir davranış olur. Fazla alkol alma karaciğere olumsuz yolda tesir edeceğinden özellikle ciddi ameliyatlar süresince, karaciğerin tam olarak çalışması çok gerekli ve çok önemidir.
  • Büyük bir ameliyat öncesinde, hastanın birkaç gece en azından 8 saat gibi bir sürede uyuması gerekmektedir. Bu sayede uyku ile rahatlamış bir vücut ameliyat sarsıntısına (travma) daha iyi cevap verilebilecek duruma gelip hazırlıklı olur.
  • Eğer hastanın sallanmakta olan dişleri var ise bunlar ameliyattan önce mutlaka alınmalıdır. Planlanan operasyon, iltihabi (elective) bir ameli-yat türü ise çürük olan dişler ve enfekte olan diş etleri ameliyattan önce mutlaka tedavi edilmelidir.Soru-2: Ameliyat öncesinde gerekli ve uygun tedbirlerin alınması ile ameliyat olacak bir hastanın başarılı operasyon ve ameliyat sonrası iyileşme şansı artmış olabilir mi?

  • Cevap 2: Evet. Bir hasta ameliyattan önce operatörün işini kolaylaştıracak ve kendi rahatsızlığını azaltabilecek bir çok işlemler bütününü gerçekleştirebilir.Soru 3: Hastanede ameliyat öncesinde rutin bir şekilde yapılacak bazı işlemler hangileridir?

  • Cevap 3: Bağırsak fonksiyonları. Bir ameliyattan sonra bağırsaklar birkaç gün süreyle çalışamayacağı için ameliyatların çoğunluğunda hastaya ameliyat öncesi lavman yapılmaktadır. Bağırsak sisteminde veya karın içerisinde akut benzeri bir iltihaplanma olduğu zaman asla lavman tedavi yoluna başvurulmamalı.
  • Her zaman midesi boş bir halde olan hastaya ameliyat yapılması tercih edilir. Ameliyat işleminden 10 ila 12 saat öncesinden sonra hiç bir gıda alınmaması rutin olarak uygulanan bir çeşit işlemdir.
  • Hastanın sakin ve yarı bilinçli bir halde bulundurulmasını temin için, hasta ameliyat odasına getirilmeden bir veya iki saat öncesi bir demerol, morfin ve buna benzer uyuşturucu enjeksiyonlar yapılır.
  • Ameliyat öncesi gecede hastanın iyi uyuyabilmesini temin için büyük dozajda uyku ilacı genel olarak verilir.
  • Ameliyat yapılacak bölge geniş bir alan olacak şekilde traş edilir.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.