American Bobtail Kedisi Özellikleri

American Bobtail kedilerinin kişilikleri tek kelime ile tanımlanamayacak kadar güzel ve mükemmel bir yapıdadır. Bu kedi türü cap canlı, hareketli, tatlı, zeki ve sevgi dolu etken ve duygulara sahip olan bir hayvandır.American Bobtail Kedisi Özellikleri Bu mükemmel kedi türü her kedi sevenin kalbini hemen fethedebilen bir özelliğe sahiptir.

Görünüş ve Vücut Özellikleri

Bobtail kedisi türünün kafa kısmı gayet geniş bir yapıya sahip olup, çok güçlü çeneleri mevcuttur. Kulakları orta ile büyük ebatlarda sayılabilecek bir yapıda, aşağıya doğru genişleyerek iner. Burun bölgesi ise zarif bir eğimin dışında düz bir etkene sahiptir. Göz kısımları iri ve hafifçe yuvarlak şeklindedir.

Kedinin beden kısmı, fazla yüksek olmadan belli bir uzunluğa sahip tıknaz ve yere yakın bir görünümlüdür. Bunların dişi ile erkeği arasındaki farkları ise, erkek kedinin geniş bir omuzu, ağır yapılı ve kaslı bir yapıda olmasına karşın hemen hemen aynı ölçülerde ama daha kedimsi bir kıvraklığa sahip oluşu aradaki farkı ortaya koymaktadır.

Bacak kısımları kısa ve yoğun kemiklidir. Kuyruk bölgesi esnek ve pon pon gibi veya sivri uçlu bir görünüme sahiptir. Genel olarak tüy kısımları orta bir uzunlukta olup peluş gibidir ve birbirine hiçbir şekilde dolanmaz. Daha uzun tüylü kedilerde ense ve bacaklarda farklı tüy birikimi mevcuttur.

Tüylerinin Bakım Şekli

Düğümlenme sorunun olmayan Bobtail kedisinin tüy kısımları, arada sırada geniş ve ince dişli bir tarak yardımı ile taranma ihtiyacı duyar. Tüyleri yıkamak istediğinizde yağ içeren şampuan çeşitlerinden kaçının, çünkü kedinin o güzelim yapıdaki tüylerini yassı ve yapışık bir hale getirebilir.

Bobtail Kedisinin Kökeni

1960’lı yıllarda hoş bir raslantı ile bulunup keşfedilen bu kedi ırkının annesinin bir siyam dişisi babasının ise kahverengi veya gri bir tekir olduğu tahmin edilmektedir. Doğan yavrunun güzelliği karşısında artan ilgi ile beraber Birman, Himalayan, hatta Himalayan/Siyam ırklarının karışması ile bugünkü American Bobtail kedisi haline gelen bu güzel kedi, artık maalesef günümüzde çok fazla bulunmuyor. Ama hala uğraşan özverili hayvan yetiştiricilerinin bu kedi ırkının yaygınlaşması ve yayılması için ellerinden geleni yaptıkları söylenmektedir.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.