American Curl Kedisi Özellikleri

American Curl Kedisi Türü ve Temel Özellikleri:

American Curl türünde olan bu kedi türü, asil ve son derece mantıklı bir kişiliğe, mükemmel sezgi ve akılcı bir duyarlılığa sahip olan bir türdür. Gayet meraklı davranış biçimi ve hayata pozitif bakan bakışları ile anında dikkat çekebilirler.

Kendileri gibi olan ve dışa dönük yaşam tarzını seven, hayata olumlu pozitif bakan insanlar tarafından tercih edilen bu kedi türleri, 2 veya 3 yıl içerisinde çocukluk dönemlerinden ergenlik dönemine hızlı bir şekilde geçerler.


Curl Kedisinin Tüy Bakımının Yapılması:

İpeksi – yumuşak ayrıca bir o kadar da parlak olan tüy bölgeleri orantılı bir şekilde traş edildiği zaman son derece sağlıklı bir görünüme sahip olurlar.


Görünüş ve Vücut Yapıları:

Bu ırk çeşitleri, orta büyüklükte olan bir kafa yapısına sahip olmalarına rağmen, iki kulak arasında olan mesafenin dar olması nedeni ile gayet uzun bir kafa yapısına sahipmiş gibi görünmektedirler. Bu ırklar arasında en duyarlı kulak yapısına sahip olan American Curl kedi çeşidi‘nin kulakları uzun uzun bir yapıda olup, dik ve ağız bölgesine oranla geniş bir özelliktedir.

Geniş ceviz şeklini anımsatan göz yapıları, biçimli kare şeklini alan burnu ve küçücük ağzı ile çekici ve alımlı bir özelliği olan American Curl Kedisi, ayrıca oldukça sağlam bir çene yapısına sahiptir.


Fiziki Özellikleri:

Bunların Ağırlıkları ise 2.5 ile 4.5 kilogram arasında değişmektedir. Az gelişmiş ancak düzenli bir şekilde çalışan kas bölgeleri, orta uzunluk gibi bir yapıda olan bacakları, üstünde birbirleri ile orantılı bir şekilde çizgiler bulunan geniş kuyruk yapısı ve yuvarlak çok büyük olmayan patileri ile orta büyüklükte bir vücut yapısına sahiptir.

Bu kedi türünün tüylerine dokunulduğu zaman ipeksi bir his uyandıran ve çok uzun olmayan tüylere sahip olan Curl kedisi‘nin derisi sarkık bir şekilde olmasına rağmen buruşuk olmamaktadır.


American Curl Kedisinin Beslenme Şekli:

Bu türler taze et dışında, kutu konserve gibi hazır şekilde olan mama çeşitlerini sever ve çok hoşlarına giderler.


Curl Kedisinin Kökeni:

American Curl kedisi‘nin ilk defa 1983 tarihinde tanınmaya ve bilinmeye başlanan bu ırkı, 1986 yılında CFA yani (Cat Federal Assocesetion) tarafından saf ırk olarak kabul görülmüştür. 1991 tarihinde şampiyonalarda görülmeye başlanan American Curl kedisi ırkı, 1993 yılında, iki değişik tüy uzunluğu ile kabul edilmiştir.

Her çeşit renk ve tüy patendi kabul edilmiş olan bu ırkın en belirgin özelliklerinden bir tanesi ise kulak yapılarının kıvrık olması kabul görülmüş olmasıdır.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.