Amfiteatr ve Arena Nedir?

Amfiteatrlar daire biçimlerinde olan seyirci yerleri ve basamaklı tiyatrolar. Roma’da bulunan Coliseum veya Flavianus amfiteatrlarıAmfiteatr ve Arena Nedir? bu tarihi eserlere en büyük örneklerdendir. Milattan sonra 1. yüzyılın başlangıçlarında yapılmış olup, 100.000 kadar seyirci alma kapasiteliydi.

Amfiteatr Eseri Kimlerin Buluşudur?

Amfiteatron veya amfiteatr denilen bu tarihin gözdesi olan yapılar Romalılar’ın buluşu olup, eski Yunanlılara özgü olmayan eserlerdir. Bu eserler Romalılar tarafından gerçekleştirilen gladyatör dövüşlerini mümkün olduğunca çok sayıda seyirciye sunma amacı ile icad edilip yapılmıştır.

Bu eserler taştan yapılma olup, çok büyüklükte ve öylesine muazzam ayrıca sağlam yapılardır ki, bunların bir çoğu bugününümüze kadar gelip tarihe ve zamana adeta meydan okumuşlardır. Roma’da yer alan Coliseum eseri, bunların en önemlilerinden bir tanesidir. Fransa, İtalya, ispanya, Türkiye ve Yunanistan ülkelerinde de bu eserlerden çok güzel örnekler bulunmaktadır.

Amfiteatrlarda Neler Bulunur?

Amfiteatrlar içerisinde, orta kısımda dövüşçülere tahsis edilen kumla kaplı bir yapıya sahip olan arena bulunur. Bu arenanın çevresinde ise sahanlıklar ile bölünmüş kat kat halinde basamaklar yükselir. Aşağı tarafta ise dolaşmak için galeri haline getirilmiş, üzeri örtülü koridorlar yer alır.

Amfiteatrın tepe kısmında ise bir platform mevcuttur. Bu şahane platformun amacı ise seyircileri güneş ışığından ve yağmur gibi etkenlerden korumak için büyük bir örtü (velarium) olarak tutturulma şeklinde yapılır.

Amfiteatrlarda Gladyatör Dövüşleri Nasıl Gerçekleştirilirdi?

Gladyatör dövüşleri yenik düşenin öldürülmesi ile sonuçlanan ve Etrüsk kökenli olup vahşi gösteriler grubuna dahil olan dövüşlerdir. M.Ö. 3.cü yy.dan itibaren, Roma’da baş gösterdi. Gladyatörler ise bu dövüşler için özellikle eğitilmiş köleler ve tutsakları tercih ederlerdi.

Dövüşler gruplar halinde veya ikişerli olacak şekilde dövüşürlerdi. Dövuşcülerden bir tanesi yere düşecek olursa halk; eğer onun bağışlanmasını istiyorlarsa, başparmaklarını yukarı doğru olacak şekilde kaldırırlardı. Aksi olarak öldürülmesini isteyecek olurlarsada başparmaklarını aşağıya doğru olacak şekilde çevirirlerdi.

O zamanın imparatorlarları için, bu tür vahşi dövüş gösterilerini Amfiteatrlarda tertip edip düzenlemek, halkının sevgisini sağlayacak ve halkın dikkatlerini devlet ile bağlantılı işlerinden başka konulara olacak şekilde uzaklaştıracak birer fırsat olarak değerlendiriliyordu.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.