Anason Bitkisi ve Faydaları

Hakkında Kısa Bilgi ve Toplanma Zamanları;

Bu şifalı Anason bitkisinin Ana Vatanı Asya kıtasıdır. Maydanozgillerden, yarım metre gibi bir yüksekliğe sahip olan bir bitkidir. Yaprağının şekli yuvarlak veya böbrek şeklini alır. Çiçekleri ise beyaz renklidir. Meyveleri küçük bir boyuttadır. Anason diye tabir edilen meyvelerinde Aneşol mevcuttur. Kokucu ve yakıcı bir bitki lezzetindedir. Toplanılacak uygun tarihleri ise Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

Bitkinin Diğer İsimleri İse;

Pimpinella anisum, Anis, Anisi fructus.

Bitkinin Sağladığı Yarar ve Faydalar;

Anason bitkisi öncelikle gaz söktürücü özelliğinde olup, mideyi güçlendirici bir yapıya ve öksürüğü yatıştırıcı bir etkiye sahip şifalı bir bitkidir. Sürekli ve ansızın ortaya çıkan hıçkırıklarda bir bardak Anason çayı iyi gelir. İştah açıcı bir etkiye sahip ayrıca yemeklere karşı duyulan tiksintiyi de gideren bir özelliğe sahiptir. Yatıştırıcı ve sindirim sistemini rahatlatıcı kolaylaştırıcı olarak bu bitki kullanılabilir.

Uykusuzluk problemi çekenler de bu bitkiyi bu uykusuzluk problemine karşı da deneyebilir. Minik bebeklere ve küçük yaştaki çocukların gaz sıkıntılarında ve öksürüklerde Anason çayı denenmeli ve bu doğal çay afiyetle içirilmelidir. Tadı ve kokusu hoş – güzel olmayan bitki çaylarına veya bitkisel kaynaklı olan ilaçlara aroma katkısı olarak da bu bitki rahatlıkla kullanılabilir.

Anason çayı, yeterli bir miktara sahip olmayan anne sütünü arttırma özelliğine sahiptir. idrarı arttırmakla beraber kusmaları ve ishal akıntısını keser. Gergin olan sinir sistemini yatıştırır. Migren ağrılarına deva niteliği taşır. Beyinde oluşan yorgunluk ve bitkinliği giderir. Astım hastalığı ayrıca nefes darlığı ve bronşitte görülen şikayetlere şifa olur. Öksürüğü kesmek gibi bir yapıya da sahiptir. Genç bayanların göğüslerinin dolgun ve dik olmasını ve bu şekilde kalmasını sağlar. Yaşlı bayanlarda ise, göğüs sarkmalarını önleyici bir özelliğe sahiptir.

Bitkinin Toplanma ve Saklanma İşlemi;

Bitkinin tohumları dövülerek birbirinden ayrılır ve kaplar içerisinde ışık etkeninden koruyarak kuru ve serin yerlerde güvenle saklanabilir. Ayrıca bitkinin tohumları ögütülerek saklanırsa kokusunu hemen kaybeder. Bu bitki her sene toplanma zamanında tazelenmeli ve saklanmalıdır.

Bitkiyi Tüketmeye Hazırlama İşlemi;

Çay olarak yapılış şekli; 1 çay kaşığı dolusu ögütülmüş Anason tohumu 150 ml’lik kaynar suyun içine koyularak güzel bir şekilde haşlanır, ağzı kapalı bir vaziyette 10 dakika boyunca demlenir, ve süzülür. Sıcak olacak şekilde günlük 2 veya 5 fincan tüketilebilir.

Bitkiyi Kullanmadan Önce Dikkat Edilecek Hususlar;

Kadınların aybaşı kanı olarak nitelendirilen kanın düzenli olmasını sağlayan bir etkiye sahiptir. Ancak, aybaşı kanamaları dönemi ve hamilelik esnasında kullanmayınız. Bitki, fazla bir miktarda kullanıldığı zaman uyuşukluk gibi bir belirti yaratabilmektedir.

(Not: Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır. Doğal ilaçların herhangi bir yan etkisinin bulunmadığı bilgisi herkesçe bilinmektedir. Ancak; bu bitkiyi tedavi amaçlı kullanmadan önce uzman bir Hekime danışmanızı öneririz. Doğabilecek herhangi bir sorundan sitemiz sorumlu tutulamaz.) Sağlıklı günler dileriz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.