Ankara Kedisi (Angora) Özellikleri

Ankara Kedisi(Angora)’nin Temel Özellikleri:

Ankara kedisi, sahibine inanılmaz derecede bağlı olan ve onu her yerde takip edebilme yeteneģine sahip enerjik, oyuncu, zeki ve ayrıca meraklı bir özellikte olan kedi türüdür.

Evlerine oldukça düşkün oluşları ile bilinen Ankara kedisi çeşidi, insanlar ile olan ilişkilerinde oldukça yakın ve uyumlu bir karaktere sahiptir. Meraklı ve araştırmacı yapısı olması ona oyuncu yetenek ve özelliğide katmıştır.

Ev Ortamındaki Eğlenceli Hali:

Gayet kararlı bir yapısı olması da meraklı kimliğinin bir sonucu sayılabilir. Ankara kedisi eğer aklına bir şey koydu ise mutlaka o şeyi yapmadan durmayacaktır. Kendine özgü olan bir eğlence anlayışı ve gösteri yapma merakı nedeni ile onu evde mobilyalar veya başka eşyaların üzerinde gezinirken, hayali avını yakalamaya çalışırken veya yumaklar ile oynarken görmek ve hiç sıkılmadan eğlenceli bir şekilde vakit geçirmek mümkündür.

Ankara Kedisi’nin Görünüş ve Vücut Yapısı Nasıldır?

Vücut yapısı olarak, keskin hatlar ile belirlenmiş olan orta büyüklük derecesinde bir kafa yapısına sahip olan Ankara kedisi türlerinde burun bölgesi oldukça uzun ve üçgenimsi bir yapıya sahiptir.

Kulaklar:

Bu kedi türünün kulak kısmı ise uzun sayılabilecek bir büyüklükte olup dik şekilde ve birbirlerine çok yakın bir konumda olarak başın üst tarafına doğru yerleşik bir yapıya sahiptir. Ayrıca uçları dik ve gayet tüylü bir yapıdadır.

Gözler:

Göz bölgeleri ise iri ve yuvarlak yapıda olup göz bebekleri ise dikey bir badem şeklini andırır. Genel olarak mavi göz rengi ile karşılaşılmak ile birlikte kehribar sarısı, yeşil-sarı renk tonları ve sarı-mavi göz gibi 2 adet farklı renk çeşitlerine sahip olabilirler.

Uzun ve adeleli bir vücut yapısına sahip olan Ankara kedisi türü, duruş ve hareketleri bakımından oldukça zarif ve narin bir yapıya sahiptir.

Tüyler:

Tüyler kısımları tek tabakadan oluşup bol uzun yumuşak ve ipeksi – beyaz bir yapıdadır. Alt tüyler diye tabir edilen ikinci bir kısım bulunmamaktadır. Kuyruk kısmı bol tüylü olup uzun ve kabarık bir şekildedir. Ankara kedisi yürürken kuyruk kısmını sırt bölgesine doğru yatay olacak bir şekilde kıvrık tutup bu özellikleri sebebi ile spesifik bir görünüm ve tek olma özelliğini kazanmıştır.

Bu kedi türlerinde kalıtsal bir şekilde olan en karekteristik özelliği ise sağır olmalarıdır. Ancak bazı Ankara kedi türlerinde bu durum gözlenmeyebilmektedir.

Tüy Bakımları Nasıl Yapılır?

Kedi türünün gayet uzun ve ipeksi bir yapıya sahip olan tüy kısımları sık olarak tarakla tarama gereksinimini doğurmaktadır. Zarif tüylerinin bakıcısı tarafından düzenli bir şekilde taranması gereken bir durumdur.

Uzun zaman tüyler taranmaz ise açılması güç olup bu nedenle kıtık(minder, şilte, yastık gibi şeyleri, koltuk döşemelerini doldurmakta kullanılan, kimi vakit de sıvanın içine katılan keten, kendir ya da kaba yün lifleri.) problemi ortaya çıkabilir.

Kedi Türünün Kökeni Nedir?

Uzun tüy yapısına sahip olan kedilerin atası olarak görülüp kabul edilen ve Avrupa kıtasında Angora olarak bilinmiş ve tanınmış olan Ankara kedisi, çoğu zaman İran kedileri ile karıştırılmış olup Amerika ülkesinde yanlışlıkla İran kedisi olarak tanınmış ve bilinmiştir.

Ankara Kedisinin Tarihi:

Ülkemiz içrisinde üretim ve çoğaltımı yapılan ve saf Türk kedisi olarak bilinen bu ırkın anavatanı ve kökeni Ankara ilimiz yöresidir. Bu tür ilk defa 1620-1625 tarihleri arasında Haçlı seferleri döneminde bir Fransız bilim adamının ülkesine geri dönerken götürmüş olduğu birkaç tane beyaz renkli Ankara kedisinin ülkesinde üretilerek seçkin bir şekilde dağıtılması ile Avrupa kıtasında tanınmış ve büyük bir ilgi uyandırmıştır.

Ankara Kedisi İçin Dernek Kurulması:

17. Yüzyıl tarihleri içerisinde İtalya ülkesinde tanınmış olan Ankara kedisine özel dernekler kurulmuştur. Bu dernekler içerisinden en önemlisi olarak sayılabilecek nitelikte olan ve halen çalışmalarını sürdürmeye devam eden ‘Club Angora Turco Pietro Della Valle’ adında olan dernek, Ankara kedisi türünün üretim ve gelişimi için çalışmakta olup yarışmalar düzenleyerek ırkın gelişimine büyük katkılar yapmaktadır.

Ankara Kedisi Türünün Dış Ülkelere Yayılması:

18.y.y. Tarihi içerisinde Marie Antoniette ve 14. Louis gibi pek çok asil, Ankara kedisinin adeta hayranı olmuş ve Avrupa kıtasında üretimi hız kesmeden devam ettirilmiştir. 1962 tarihinde ise Amerikan askeri personeli tarafından bir çift Ankara kedisi Amerika ülkesine götürülerek bu ırkın Amerikada da devam edip tanınmasını ve sevilmesini sağlamıştır.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.