Antep Fıstığı Faydaları

Antep Fıstığının Özellikleri

Her ne kadar Antep Fıstığı dilimizde hatalı bir şekilde şamfıstığı diye isimlendirilsede, leziz mi leziz fıstıklarını sonbaharda veren Antepfıstığı ağacı, Sakızağacıgiller familyasındandır.


Antep Fıstığının Ana Yurdu Neresidir?

Antep fıstığının Anayurdu ise Ortadoğu olarak bilinmektedir. Akdeniz bölgesinde ise Türkiye, İran, Irak, Suriye ülkelerinin, tohumlarının sonradan ulaştırıldığı Hindistan ve hatta Meksika’da yetiştirilen lezzetli bir besin kaynağı olarak bilinmektedir. Ülkemizde ise Antepfıstığı‘nın yetiştirildiği iller ise, ilk önce Gaziantep olmak üzere Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya, Diyarbakır ve Siirt illerimizde bu lezzetli besin kaynağı yetiştiriciliği yapılmaktadır.


Antep Fıstığı Ağacının Fiziksel Özellikleri:

Kısa boylu bir ağaç yapısına sahip olan Antepfıstığı‘nın, beş yaprakçık şeklinde olan yeşil yaprakları, salkımlar halinde açan küçük ve şirin çiçekleri mevcuttur. Ağaçlarında oluşan bu çiçekler olgunlaştığı zaman, 2-2,5 cm. uzunlukta olup, dışında kırmızımsı renkte ve yumuşak bir kabuğu, bunun içerisinde ise sert kabuğu olan ve sert kabuğun içinde de yeşil ya da sarı renkli içi bulunan bir meyve veya iç verir.


Antepfıstığının Tüketilmek Üzere Kullanıldığı Alanlar Nerelerdir?

Antep Fıstığı’nın yeşil renkli olanları daha lezzetli olan için, üzeri de ince bir kabuk ile örtülmüştür. Fıstığın sert olan kabuğu, kavrulduğu zaman ya da üzerine sert bir cisimle kuvvetli bir şekilde vurulduğunda çatlayabilir. Elle zorlanan çatlak kabuk böylece ikiye ayrılmış olur. Uzun süren dönemler bozulmadan saklanabilen Antepfıstığı‘nın iç kısmı kuruyemiş yani(çerez) olarak sevilerek yenildiği gibi şekercilik, pastacılık, helvacılıkta ve tatlıcılıkta özellikle baklava yapımında bu lezzetli besin kaynağı sevilerek kullanılmaktadır.


Antep Fıstığı’nın Besin Değerleri Nelerdir?

100 gr. Antepfıstığı içinin içerdiği besin değerleri şu şekilde sıralanabilir:

– 594 kalori; 20,8 gr.
– protein: 51,6 gr.
– yağ: 16,4 gr.
– karbonhidrat; 0
– kolesterol; 2 gr.
– lif: 500 mgr.
– fosfor: 136 mgr.
– kalsiyum; 7,3 mgr.
– demir: 1,020 mgr.
– potasyum: 158 mgr.
– magnezyum; 66 IU
– A vitamini; 0,62 mgr.
– B1 vitamini; 1,45 mgr.
– B2 vitamini: 0,4 mgr.
– B6 vitamini; 7 mgr.
– C vitamini ve 5.2 mgr.
– E vitamini besin değerleri Antepfıstığı’nın içerisinde bulunur. Bu kadar besin değerini bir arada barındıran Antepfıstığı’nın ne denli besin değeri açısından zengin olduğunun adeta bir kanıtı gibidir.


Bu Zengin Besinin Sağlığımıza Yaraları Nedir?

Antepfıstığı: şurup etkisinde çok iyi balgam söktürücüdür. Bronşite de iyi geldiği söylenmektedir. Bu tedavi işlemi için fıstık içi bir havanda içine biraz su eklenerek iyice ezilir. Sonra içerisine bir miktar daha su ilave ederek ayrıca şeker katılarak güzelce kaynatılır. Böylece hazırlanan bu şuruptan afiyetle içilir.

– İnce bağırsakta glikoz emilimini azaltıcı özelliğe sahip olup, kan sekerinin yükselmesini ciddi derecede önler. Bu nedenle şeker hastalarına fıstık yemeleri tavsiye edilir. Ayrıca Antepfıstığı’nın, yapısında yer alan doymamış yağ oranının yüksekliği sebebi ile kan şekerinin yükselmesi rizikosunu iyice azaltabilme özelliğine sahiptir.

Antepfıstığı, kolesterol içermediği gibi, kandaki kolesterol düzeyini düşürücü etkisine sahiptir. Böylece koroner kalp yetmezliği rizikosu sorununuda azaltma yeteneğine sahip bir besindir.

– Ayrıca afrodizyak yani(cinsel gücü artırıcı) etkileri de Antepfıstığı’nda yer almaktadır. Bu özelliğinden iyice tam anlamda faydalanabilmek için fıstık içi bolca tüketilir. Veya içine fıstık içi eklenmiş besinler bolca afiyetle tüketilebilir.


Antepfıstığı Ağacının Üretim Şekli Nasıl Yapılır?

Ağacının kavrulmamış çekirdeklerinin (tohumlarının) ekilmesi ile elde edilen çöğürler ile Antepfıstığı ağacı kolay bir şekilde çoğaltılabilir. Yalnız, daha dayanıklı bir yapıya sahip olan sakız (ya da menengiç) ağacı fidan çeşitlerinin aşılanması işlemi çoğaltım aşamasında daha iyi sonuçlar vermektedir.

Dikim işleminde ise, her Antepfıstığı ağaç türünün kendi toprağının kökünde taşıyan fidanları kullanılması gerekmektedir. Yılda ortalama olarak 10 kg. civarında ürün veren fıstık ağacının ürün oranı, dikiminden 10 yıl kadar sonra artarak iyi derecede çoğalmaktadır.


Ağacının Yetiştirilme İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Antepfıstığı ağaç çeşidi, sıcak ve kurak iklimlerin bir bitkisidir. Yüksek sıcaklık değerleri, kuraklığa don ve buzlanmalara karşı dayanıklı bir ağaç türüdür.

Dikim Şekli: Ağaç, zayıf nitelikte olan topraklara 8 m. kadar aralıklar ile dikilebilir. Taban tarafı su tutan topraklarda ise bu ağaç kuruyabilmektedir. Güneydoğu Anadolu bölgemizde kurulan barajların bu ağaçların ürününü aksatacağından büyük endişe duyulmaktadır.

Toprağının İşleme Şekli: Antepfıstığı ağaçlarının alt kısımları, yıllık en az 6 defa çapalanması gerekli ve alt kısımlarında üreyen yabani otları iyice temizlenmelidir. Büyük bahçelerde ise toprak işleme traktörler vasıtası ile yapılabilir.

Sulama İşlemi: Ağaç türü sulanmaya gerek duyulmayan bir türdür. Yıllık yağan yağmur suları ve toprakta biriken sular bu ağaçların ek sulama işlemine olanak vermezler. Böylece bu özellik ürün yetiştiricisi için artı niteliğinde ek sulama masrafına gerek bırakmayan olumlu bir özelliktir.

Gübreleme İşlemi
: Antepfıstığı ağaçlarına, ilkbahar mevsiminde azotlu, sonbaharda mevsiminde ise fosfatlı fenni gübre verilebilir. Bu gübrelerin yerine, iyi yanmış olan çiftlik gübresi de kullanılabilmektedir.

Budama İşlemi: Antepfıstığı ağaçlarının budama işleminde ise kuruyan ve aşağı doğru sarkan dalları kesilip çıkarılır. Bu sayede budama ve temizleme işlemide gerçekleşmiş olur.

Fıstığın Hasat Şekli: Ağaçlarının meyve kısımları (fıstıklar) türe özgü bir olgunluğa erişince hemen hasat edilebilir. Hasatta gecikme meydana gelirse fıstıklar yere dökülerek ziyan olabilir. Bu nedenle hasat işlemi mutlaka geciktirilmemelidir. Hasat işlemi, kısa boylu olan Antepfıstığı ağaçlarına, ayaklı merdivenler vasıtası ile merdivene tırmanılıp iyice yaklaşılarak elle toplama şeklinde yapılmalıdır.

Fıstığın Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele İşlemi: Antepfıstığı ağaçlarına dadanmış olan ve zararlı hastalıklar ortaya çıkmış ise mutlaka bu durumda uzmanlara danışılarak ve uygun tarım koruma ilaçları kullanılarak zamanında, eksiksiz ve aksatılmadan mücadele sağlıklı bir şekilde sürdürülmelidir.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.