Arabaların Arka Camları Neden Açılmaz?

Camların Açılmamasında Klimanın Etkisi Var Mı?

Bilindiği üzere pek çok model binek araçlarda arka kapıların camları sonuna kadar tam açılamaz. Yaklaşık üçte bir mesafeye gelince dururlar. Tabi bu durum sürücüler için bir problem teşkil etmemektedir. Onlar arabanın ön camlarını tam açıp rahat bir şekilde yol alırlar. Klimalı araç sayısının çoğalıp tüm camların kapalı tutulması durumu ortaya çıkınca arka camların tam açılamaması konusu gündemden iyice düşürülmüştür.

Arabaların Arka Camlarının Açılmamasında Dışarıdaki Olumsuz Etkenlerin Rolü Var Mı?

Arabaların arka camlarının tam açılmamasının içeriye arabanın egzoz gazı, gürültü veya böceklerin girmesiyle ve arabanın emniyet durumu ile bir alakası bulunmamaktadır. Arabaları dizayn eden mühendisler bu dizayn şeklini araba kullanıcılarının çocuklarının arabadan sarkmamaları için tercih edip uyguladıklarını söylemektedirler. Üstüne arabaların arka camlarının açılmaması için arabaya kilit dahi koyuyorlar.

Bu Dizaynın Asıl Amacı Nedir?

Performansı en yüksek derece olan arabayı yapabilmek için katlanılması gereken bir haldir bu. Dikkat edersek orta ve küçük boy arabaların çoğunluğunda arka tekerlekler arka kapılara çok yakın konumdadırlar. Bu sebeple ön ve arka kapıların şekil ve dizaynı tamamen farklıdır.

Camın Açılmasını Engelleyen Nedenler;

Arabanın ön kapısındaki camın dibine kadar girmesi için yer var iken, Arabanın arka kapılarında tekerleğin ve çamurluğun bulunduğu konumlarından dolayı cam bölmesinin alt kısmı daraldığından yer sıkıntısı olmaktadır. Bu nedenden dolayı zaten bir insanın arka kapıdan inmesi daha zor bir hal alır. Cam, araba kapısının düz devam eden kısmındaki yuvasına kadar inebilir, daha sonra gidebileceği bir yer bulunmamaktadır.

Peki Arabaların Kapıları Neden Arkadan Ön Tarafa Doğru Açılır?

Bir araç sürücüsü olarak arabanın kapısını hep sol el ile açtığınızı hiç dikkatinizi çekmiş miydi? Arabanın kapısı arkadan öne tarafa doğru açıldığından zaten sağ el ile açmayı hiç denemeyin sorun yaşayabilirsiniz. Arabaların ilk yapıldıkları zamanlarda kapıların menteşe ve kilit sistemleri günümüzünki kadar sağlam değillerdi. Bu yüzden insanların çoğunluğu kapıyı açmak için sağ ellerini kullandıklarından dolayı sürücü tarafındaki arabanın kapısı önden arkaya açılır şekilde yapılıyor, arabanın diğer kapılarıda bu şekle uygun dizayn ediliyordu.

Durum böyle iken hareket halinde olan araba aniden açılan kapının, karşıdan gelen hava akımı ile kapanamamasına hatta bu yüzden kopmasına bile yol açabiliyordu. Bu sebepten ötürü kapıların arkadan ön tarafa doğru açılır şekilde yapılmasına kara verildi ve yapılmaya başlandı. Artık araba kapısının kilit kısmı pasif duruma düşse bile karşıdan gelen hava akımının gücü kapının aniden açılmasına izin vermiyordu.

Yeni Araba Kokusu Neyden Kaynaklanır?

Fabrikadan yeni çıkmış arabalardaki güzel kokudan söz etmek gerekirse. ‘Yeni araba kokusu‘ denilen ve insanların hoşlarına giden bu koku tek bir kokudan ibaret olmadığı gibi, birçok kokuların birleşmesinden doğan çok özel ve hoş bir kokudur. Bu hoş koku zamanla kaybolur ve arabaya sinen bu suni koku yayıcılardan hiçbirinin kokusu onun yerini alamaz.

Arabaya sinen bu hoş koku, boya ve boyadan önce kullanılan astar boya, konsolda, arabanın pencere ve kapılarında kullanılan lastik ve plastik gibi malzemelerin elde ettiği kokularının karışımından meydana gelir. Bu kokulara yapıştırıcıların, izolasyon malzemelerinin, koltuklardaki kumaşın, ve araba üretiminde kullanılan deri parçalarının ve döşemelerdeki vanilin kokuları da karışır. Bu karışımların sonucunda ortaya çok özel ve taklid edilmesi imkansız bir koku meydana gelir.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.