Ardıç Bitkisi Faydaları

Ardıç Bitkisinin Bilinen Bileşimi:

Esans, yünen, glikoz, terpineol, sakaroz, juniperin, borneol, izoborneol, kamforu, dipenten, d-a pinen, a-felandren, sidrol, reçinemsi madde, çeşitli asitler vb… ardıç bitkisinin bilinen bileşimlerindendir.


Bitki Hakkındaki Botanik Bilgi:

Ardıç bitkisi kozalaklılardan; 2-5 metre boyunda var olan bir ağaç türüdür. Yaprakları ince bir yapıda olup, uzun, sivri ve güzel ve hoş kokulu bir yapıya sahiptir. Meyveleri ise; siyah renkte olup, parlak kozalak şeklindedir. Bunlara Ardıç tohumu da ismi verilir. Kasım ve Aralık aylarında toplanmaya uygun olup, toplandıktan sonra güzel bir şekilde kurutulur. Bu bitkinin bir çok türü mevcuttur.


Bitkinin Bilinen Diğer isimleri:

Ephel, Arar, Juniperus, Luniperus Communis ve Baie de Genevrier bitkinin bilinen diğer isimleri arasında yer alır.


Ardıç Bitkisinin Faydaları:

(Diüretik) şeklinde idrar söktürücü bir yapıya sahip olup, (sudofifik) özelliğinde terletici, (stomaşik) yani mideyi kuvvetlendirici, (antiseptik) mikropları öldürücü ve balgam çıkartıcı gibi çeşitli tesirlere sahip bir bitkidir. Dal kısımlarından yapılan merhem deri üzerine sürülerek ovulursa, cilt hastalıklarına çok iyi gelir. Ardıç terletici özellikteki bir bitki olduğu için romatizma ve soğuk algınlıklarına iyi gelir.

Kanda yer alan şeker miktarını düşürür. Kadınların aybaşı ağrılarını dindirir, görülen beyaz akıntıyı keser. Ayrıca rahatsız edici nefes kokularını giderir. Vücutta yer alan kansızlık sıkıntılarına iyi gelir.


Bitkinin Hastalığa Göre Hazırlanışı;

Andıç bitkisinin rendelenmiş meyveleri sirke içerisine konup bir süre bekletildikten sonra bir bezle alınıp üzerine sarılırsa baş ağrılarını hafifletip giderir. Taze meyvelerinin ezilmesi ile elde edilen bitkisel şurup öksürük rahatsızlığına çok iyi gelir. Bitkinin taze dallarının çayı zayıflamak için kullanılabilir. Kanı temizleme özelliğine sahip olup bunun için ilk gün 4 tane ardıç bitkisinin meyvesi yenilebilir. Daha sonrasında her gün bir tane artırılarak 12 gün boyunca devam edilir. 12. günün sonunda birer adet azaltılarak 12 günde böyle yemeye devam edilirse kanı etkili bir şekilde temizler.


Bitkinin Kullanım şekli:

Hafifce dövülmüş andıç bitkisi meyvelerinden 1 çorba kaşığı miktarı 400 gram kaynayan suya atılıp su ateşten indirilir. 2 saat demlendirildikten sonra günde 4’er defa yemeklerden önce afiyetle içilir.


Bitkinin Yan Etkileri:

Bu bitkiyi böbrek hastalarının ve hamile olan kadınların kesinlikle kullanmaması gerekmektedir. Bitki 6 haftadan fazla kesinlikle kullanılmaz. Sağlıklı günler dileriz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.