Armut Nedir? Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda gelişen teknolojik soğuk hava depolarının sağladığı imkanlar sayesinde, yılın her zamanındaArmut Nedir? Özellikleri Nelerdir? sanki yeni hasat edilip tazeymiş gibi sevilerek yenilen armut meyvesini veren Armut ağacı, Gülgiller familyasındandır.

Armut’un anavatanı ise Anadolu’muzda, armut ağacının 20 türü ve bilinen 2.000 kadar çeşitleri mevcuttur. Bu çeşitlerden, ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yetiştirilen armutlar,
Pyrus communis‘ bilimsel olan adı ile anılıp tanınır.

Armut Ağacının Özellikleri:

Yaklaşık olarak 7-8 metreye kadar uzayabilen armut ağacı, parçasız yalın biçimli yeşil yapraklarının kenarları çok ince dişli bir yapıdadır. İlkbahar mevsiminde erkenden açan beyaz renk yapısındaki çiçekleri yabani gülü andırır. Armut ağaçları, genel olarak ikievciklidir. Yani erkek ve dişi çiçek açan ağaçları ayrı ayrılardır. Ama, bazı armut türlerinde çiçeklerarası tozlaşma olayı yaşanmadan meyve gelişir ve bu tür meyveler çekirdeksiz bir özelliğe sahip olur.

Meyvesinin Özellikleri:

Armut, kendine özgü olan biçimi ile ince kabuklu, yumuşak çekirdekli, eti bol sulu ve lezzetli bir meyve çeşididir. Ancak meyvesinin büyüme koşullarına göre etinde, az ya da çok kum (taş hücresi) topakları içerisinde bulunur.

Yazlık olan armutlar haziran ayının son demlerinde, kışlık olan armutlar ise ekim – kasım ayları zamanında hasat edilirler. Taze bir şekilde yenildiği gibi reçeli, marmeladı, tatlıları ve meyve suyu yapılarak tüketilen armuttan likör de yapılır. Armut ağacının kolay işlenen ve iyi cila tutan kırmızı renkli odunu ince marangozluk işlerinde de kullanıldığı bilinmektedir.

Armut’un Besin Değerleri:

100 gramlık taze olan bir armutun içerisinde bulunan besin değerleri şu şekilde sıralanabilir: 61 kalori; 15.3 gr. karbonhidrat: 0 kolesterol; 0,4 gr. yağ; 1.4 gr. lif; 11 mgr. fosfor; 8 mgr. kalsiyum; 0,3 mgr. demir; 2 mgr. sodyum; 130 mgr. potasyum: 7 mgr. magnezyum; 20 IU A vitamini; 0,02 mgr. B1 vitamini; 0,04 mgr. B2 vitamini; 0,1 mgr. B3 vitamini; 0,017 mgr. B6 vitamini; 2.3 mcgr. folik asit: 4 mgr. C vitamini ve 0,5 mgr. ve E vitaminleri bulummaktadır.

Armut’un Sağlığımıza Faydası Nedir?

Armut meyvesinin içeriğindeki çok miktarda bulunan lif ve kum (taş hücresi) topakları sebebiyle peklik(kabızlık) şikayeti çeken kişiler armut yerlerse ciddi derecede rahatlayabilirler.

Armut Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

İklim koşulları:

Armut Ağacı Nasıldır?Armut ağaçları, ılıman yapıda olan iklimlerin bitkisidir. Kış mevsiminde soğuklama gereksinimi yaklaşık 1.200 saattir. -20 derecenin altında geçirdiği toplam süre bu süreden daha çok kısa olursa ağacın çiçeklenmesi gecikip bu durumdan dolayı bazı tomurcukları ölür. Kış donlarına bir hayli dayanıklı olan armut ağacı, ilkbahar donlarından çok fazla etkilenir. Armut ağaçları, mümkünse don tehlikesi olmayan yerlerde dikilip yetiştirilmelidir.

Toprak koşulları:

Armut ağaçları, toprak bakımından çok fazla seçici olmayan bitkilerdir. Yine de derin, geçirgen, sıcak ve organik madde bakımından zengin yerlerde ağaçların gelişmesi iyi, ürün verimi çok yüksek derecelerde olur. Yalnız unutulmaması gereken durum, armut ağacının toprağı asla kireçli bir yapıda olmamalıdır.

Toprağının işlenme şekli:

Toprakta bulunan yabani otları iyice yok etmek, toprağı havalandırmak, nemi toprağa geçirmek ve toprağın ısınmasını sağlamak için yılda iki kez toprağı kazılarak işlemesi bu sayede tamamlanır. Sonbahar-kış işlemesi aralık ayı sonuna, ilkbahar işlemesi mart başına kadar ve 8-10 cm. derinlikte olmak üzere uygulanabilir.

Sulama şekli:

Armut ağaçlarının en önemli isteklerinden biride sulamadır. Sussuz kalan ağaçların meyve büyümesi yavaşlar, ürün verimi azalır. Armut ağacı çöğüründen yetişenler (20-30 günde bir), ayva çöğüründen yetiştirilenlere göre (10-20 günde bir) daha seyrek sulanması gereklidir.

Gübreleme şekli:

Armut ağaçlarına, 3 senede bir yanmış çiftlik gübresi verilebilir. Ayrıca her yıl azotlu, fosforlu ve potaslı fenni gübreler ağaç altına serpilerek toprak güzel bir şekilde çapalanır.

Budama şekli:

Armut ağaçlarına kış ve yaz budaması olarak iki ayrı zaman dilimi içerisinde; dikim budaması, şekil budaması, ürün budaması ve gençleştirme budaması biçiminde dört ayrı biçimde budama şekli uygulanır. Bu işleri, armut ağaçlarından ve budama işinden anlayan kişilerin yapması daha doğru olur.

Meyve seyreltme şekli:

Her bir salkımdaki 3-5 meyve sayısı 1-2’ye indirilirse armut yeterli iriliğe erişebilme yeteneğine sahip olur. Seyreltme elle ve olabildiğince erken (meyveler küçükken) yapılması gereklidir.

Hastalık ve zararlıları ile mücadele şekli:

Armut ağacının yaprak kısımlarına dadanan zararlılarla, uzmanlara danışılarak zamanında, eksiksiz ve aksatılmadan erkenden etkili hastalık mücadelesi yapılmalıdır.

Armut Ağacının Üretim Şekli:

Armut ağacı, tohumu ile birlikte (çekirdekleriyle) rahatça çoğaltılabilir. Topraktan süren çöğürlerine, istenen armut türü aşılanarak derin topraklarda yetişen yüksek boylu armut ağaçları elde edilebilmektedir.

Daha az derin topraklarda bodur armut ağaçları yetiştirmek için anaç olarak ayva fidanları kullanılıp bunlara armut aşısı uygulanır. Ancak bu tür ağaçlar soğuk donlara karşı dayanıklı değillerdir ve çok fazla sulama isterler.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.