Asit Mideyi Neden Delemez?

Midemizin Sanılanın Aksine Gerçek Görevi;

Beslenmemizde çok büyük rolü olan midemiz, sindirim sistemimizde yer alan en önemli organdır. Ama, sanılanın aksine yiyeceklerin sindirilmesinde pek önemli derecede bir rolü yoktur. Midemizin asıl görevi ise yediğimiz yiyecekleri mekanik bir şekilde karıştırmak ve kimyasal yol ile yani mide salgısının etkisi ile yiyecekleri parçalamaktır. Yalnızca alkol, basit şekerleme çeşitleri ve bazı ilaçlar midemiz içerisinde sindirilirler.

Midemiz İçerisinde Bulunan Salgı Bezlerinin Görevi Nedir?

Midemizin iç yüz tarafını kopmle kaplayan ve mukoza ismi verilen zarın altında çok fazla sayıda salgıbezi yer almaktadır. Midemizin salgı işlemi bu bezler tarafından salgılanmaktadır. Her yemek yiyişimizde yaklaşık olarak 600 santimetreküp, yani günde toplamda l,5 litreye kadar salgılanan bu salgı türü berrak, renksiz ve özel kokulu salgı bezi, ayrıca akışkan bir sıvı olma özelliğini taşımaktadır. Bu salgıların çoğunluğunda bulunan asit türü hidroklorik asit‘tir. Ayrıca geri kalanı yiyecekleri parçalamaya yarayan enzim türleridir. Mide salgı işlemi yiyecekler tarafından uyarılmayla salgılandığı gibi ruhsal etkilerle de salgılanabilme özelliğine sahiptir.


Midemiz İçerisinde Olan Güçlü Asit;

Midemizde yer alan asit gerçekten de çok güçlü ve etkili bir asit çeşididir. Binde 1 ila 3 kloridlik asit özelliğini taşımaktadır. Bu etkili asit türüne dayanacak özellik ve güçlülükte olmayan dokular tahriş zararı ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Yemek borumuz ve boğazımız, bu etkili asitin geriye doğru kaçmasından en kolay şekilde etkilenen organlarımızdır. Eğer bir insanda mide ve yemek borusu kapağında herhangi bir sağlık sorunu var ise, herhangi bir zamanda yatarken veya öne doğru eğilirken midenin etkili asiti ile karışmış ve yarı sindirilmiş haldeki besinler, yemek borusuna doğru geri gelerek boğaz içerisinde yanma ve ekşimeye neden olabilmektedir.

Midede Bulunan Mukus Sıvı Salgısının Görevi;

Midemiz içerisinde bulunan salgı bezleri, midede yer alan mide asidi ve enzimlerin yanı sıra ‘mukus‘ adında bir sıvı daha salgılama görevi görür. Sümüksü ve yapışkan olan bu mukus sıvı salgısı, midemizin iç yüzey tarafını kaplar, midenin etkili asit suyunun midenin iç yüzey tarafına geçmesini ve değmesini ve yakıcı asitten zarar görmesini, yani başka bir deyişle midenin kendi kendini sindirmesini önleme özelliğine sahiptir.

Mukus sıvı salgısı, mideyi sadece var olan kendi asidinden değil, asitli ilaçlar, alkol, sirke ve biber gibi yakıcı etkenlere karşı da koruma görevini üstlenir. Mukus salgı çeşidi midenin yanı sıra, sindirim borusu ve burun boşluklarını, bronşlar gibi mukoza tabakasını kaplayan vücut yapımızın değişik yerlerinde de bulunur. Bu bölgelerdede aynı görevi üstlenir.

Mukus Görevini Yapmadığı Zaman Ortaya Çıkabilecek Hastalık Nedir?

Mukus, mide yüzeyini koruma ve kaplama görevini yapamadığı durumlarda, mide içerisinde yer alan yakıcı asit türü bu bölgeyi tahriş ederek ülser diye tabir edilen hastalık çeşidini meydana getirir. Mide içerisinde meydana gelen yanma, ekşime, karın ağrısı, bulantı gibi vb… yakınmalar genelde mikroplu bir hastalık belirtisi olmaktadırlar. Ülsere sebep olan gerçek nedenler tam olarak açıklanmasada, sadece çok stresli ve gerilim harareti yüksek olan kişilerde daha çok görüldüğü bilinenler arasında.

Çinko gibi sağlam bir levhayı bile eritebilecek kadar güçlü olan mide asitleri, yiyecekler ile beraber alınan, mikrop ve zararlı bakteri çeşitlerinin bazılarını öldürememesi kafalarda soru işareti yaratan bir etkendir.

Yiyecekler Mide İçerisinde Ne Kadar Kalır?

Yediğimiz yiyecekler mide içerisinde 2 ile 4 saat süre zarfı içerisinde karıştırılıp parçalanarak sindirim sistemi işlemine tabi tutulurlar. Yiyecek içerisinde yer alan bakterilerin bir kısmı, mide asitleri tarafından tahrip edilirlerken toksinler bu süre zafında bağırsakların yer aldığı bölgeye doğru geçiş yaparlar.

Bazı Bakterilere Karşı Mide Asidi Etkisiz Kalabilmektedir.

Yiyeceklerle alınan bazı bakteri çeşitleri, mide asidinin saf yapısına bile dayanabilme özelliğine sahiptirler. Zaten yiyecekler ile beraber mide asidi iyice seyrek bir hal alır, hatta süt gibi bazı gıda türleri, asiti nötralize edebilmektedirler. Süt sıvı gıda ceşidi, ülseri olanlar için faydalı bir besindir ama mide asitinin etkisini de azaltma gibi bir yapıya da sahiptir.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.