Assam Tibet Depremi

Depremin Ana Üssü Dünya;

Yaşadığımız Dünya gezegeninin hemen hemen her bölge ve kıtasında depremler meydana gelmekte, bunlar artçı veya daha büyük depremler olarak yaşanmakta ve her hatırlanıldığında insanda acı, hüzün ve korku gibi duygusal etkenler yaşatacak, tarihin tozlu sayfalarında yerini alacaktır.

Türkiye ve Dünyada’ki Depremler;

Türkiye ve Dünyanın çeşitli ülkelerinde büyüklüklerine göre bir çok deprem meydana gelmiştir. Bu doğal afetlerin bazıları fazla bir can ve mal kaybı yaşatmasada, bazı depremler için de aynı şeyi söylememiz imkansız. Ülkemiz ve Dünyamızda yaşanan büyük depremlerde yüzbinlerce İnsan maalesef hayatlarını kaybetmişlerdir.

Depremde Can Kaybına Etki Eden Unsurlar ve Alınabilecek Önlemler;

Depremlere her ne kadar zamansız ve uygunsuz bir şekilde yakalansakta, aslında alacağımız bir dizi önlem, deprem esnasında neler yapacağımız hakkında bilgiler alma, karşılaşacağımız bu büyük doğal afetten canımızı kurtarmamıza vesile olabilir. Örneğin; deprem esnasında soğuk kanlı olmak, her zaman evde deprem ilk yardım çantasını hazır bulundurmak gibi vs…

Depremde can kaybına etki eden bir diğer faktör ise bozuk yapılaşmadır. Özellikle depremlerin sık yaşandığı bölgelerde depreme dayanıklı yapılar inşa etmek ve tahrip olan yapıları yıkmak yenisini inşa etmek vs… uygulanabilecek tedbir unsurları arasındadır. Aşağıdaki yazıda sizlere bilgi vereceğimiz deprem afeti de Dünyada meydana gelen büyük depremlerden sadece bir tanesidir.

Assam-Tibet Depremi 1950;

Büyüklüğü 8.6 şiddetinde olan bu korkunç deprem, Tibet’in iç batı bölgesinde meydana gelen sarsıntı sonucunda toprak kaymalarının da etkisi ile bir çok yapı hasar görmüştür.

Depremin Yaşandığı Merkezler;

780 İnsanın hayatını kaybettiği bu doğal afetten Çin, Tibet ve Hindistan’da yer alan bir çok şehir, semt ve kasaba ciddi derecede etkilendi.

Depremin Ana Merkezi Tibet Miydi?

Toplam ölü sayısı tam olarak hesaplanamasa da daha fazla olduğu tahmin edilmekte. Bu olay Assam Depremi olarak kayıtlara geçtiyse de, Tibet’in merkezinde gerçekleştiği düşünülmektedir.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.