Aşûre Günü Nedir? Niçin Önemlidir?

Aşûre Nedir?

Aşûre gününün içinde bulunduğu Muharrem ayı, Kur’ân-ı kerimde kıymet verilen dört aydan bir tanesidir. Aşûre günü ise, Muharrem ayının en kıymetli gecesi ve günüdür. Muharrem ayında oruç yutmak insana çok sevap kazandırır. Nitekim Hadis-i Şerifte: “Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç, Muharrem ayında tutulan oruçtur.” Buyurulmuştur.


Aşûre Gününe Önem Kazandıran ve Bu Günde Meydana Gelmiş Önemli Hadiseler:

Hz. Huseyin(r.a.) Aşûre günü şehadet şerbetini içerek Rabbi’ne ve sevgili dedesi Hz. Muhammed(s.a.v.)’e kavuşmuştur. Hz. Hüseyin(r.a.) ve abisi Hz. Hasan(r.a.), Aşûre günü Medine-i Münevverede dünyamızı şereflendirmiş iki mübarek zattır. Allah(c.c.) birçok duaları Aşûre Günü kabul buyurmuştur. Bir çok peygamberin ve mü’minlerin kurtuluşu bu mübarek günde gerçekleşmiştir.


Peygamberler İle İlgili Aşûre Gününde Meydana Gelmiş Olaylar:

Aşûre gününde: İlk insan ve peygamber olan Adem(a.s.)’ın tövbesi yüce Allah (c.c.) tarafından kabul olmuş, Hz. Nuh(a.s.)’ın gemisi büyük tufandan kurtulmuş, Hz. Yunus(a.s.) yunus balığının karnından çıkmış, Hz. İbrahim(a.s.) nemrud’un ateşinde yanmamış, Hz. İdris(a.s.) diri olarak göğe çıkarılmış, Hz. Yakup(a.s.)’ın oğlu Hz. Yusuf(a.s.)’a kavuşmuş ve gözlerindeki perde bu günde kalkmış, Hz. Yusuf(a.s.) kuyudan çıkmış, Hz. Eyyub(a.s.) amansız hastalıktan kurtulmuş, Hz. Musa(a.s.) Kızıldeniz’den geçip, Firavun’un boğulmuş ve Hz. İsa(a.s.)’ın viladeti, doğumu ve yahudilerin öldürmesinden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması hep Aşûre günü vuku bulmuş mühim hadiselerdir.


Aşûre Günü Neler Yapılır?

Aşûre gününde yapılabilecek en büyük sevap oruç tutmaktır. Bir Hadis-i Şerifte: “Aşûre gününün orucu, bir senelik geçmiş günahlara kefarettir.” Denilmiştir. Sadece Aşûre günü oruç tutmak mekruhtur. Bir gün öncesi veya bir gün sonrası ile tutmalı. Bu hayırlı günü oruç ile geçirmek isteyenler Muharrem ayının 9., 10. veya 10., 11. yahut 9., 10., 11. günlerinde oruç tutmalıdırlar.

Aşûre gününde İlim öğrenmek hayırlı amellerdendir. Nitekim Hadis-i şerifte: (Aşûre günü, ilim öğrenilen veya Allahü teâlâyı zikredilen bir yerde, biraz oturan, Cennete girer.) buyurulmuştur.

– Bu günde Gusletmeli. Yani komple yıkanmalı. Hadis-i şerifte, (Aşûre günü gusleden mümin, günahlardan temizlenir) buyuruldu.

– Çokça selam verilmeli, çocuklar sevindirilmeli, sıla-ı rahim yani akraba ziyareti yapılmalı, sadaka verilmeli, Aşûre tatlısı veya başka herhangi bir tatlı pişirmekte bu günde yapılabilecek şeylerdendir.

Dilerseniz Aşure Tarifi ve Yapılışı başlıklı yazımızdan Aşure tarif ve yapılışı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.