Aşure Tarifi ve Yapılışı

Aşure Tarifi ve Yapılışı İçin Gerekli Malzemeler:

1 – Su bardağı kuru fasulye,
2 – Su bardağı kuru kayısı,
2 – Su bardağı buğday,
Yarım su bardağı sarı üzüm,
15 – Adet kuru incir,
1 – Su bardağı nohut,
Yarım çay bardağı ölçeğinde kuş üzümü,
2 – Adet portakalın kabuğu (rendelenmiş olacak),
3.5 – Su bardağı toz şeker,
Yarım su bardağı süt Aşure yapımında gerekli olacak malzemelerdir.


Aşure’yi Süslemek İçin İse:

1 – Su bardağı ölçeğinde fındık,
15 – Adet ceviz,
1 – Adet nar,
Tarçın ve Antep fıstığı. Aşureyi süslemek için gerekli olacak malzemelerdir.


Aşure’nin Yapılış Şekli ve Tarifi:

– Öncelikle elimizdeki buğdayı ve kuru fasulyeyi 1 gece önce sıcak suda bekletelim. Nohut’larımızında içine biraz tuz ilave edip sıcak suda bekletelim. Nohutun suyunu değiştirdikten sonra 1 saat boyunca haşlayalım.

– Kuru fasulyemizin de suyunu değiştirdikten sonra 15 dakika haşlayalım. Nohut ve fasulyeyi ayrı tencerelerde haşlayalım. İncirlerimizi küçük küçük doğradıktan sonra suda haşlayıp suyunu süzelim. Kuş üzümlerimizi 5 dakika boyunca kaynatalım ve suyunu iyice süzelim.

– Kayısıları küçük küçük doğradıktan sonra 2 su bardağı ölçeği suda şişene kadar haşlayalım. (Ayrıca suyunu dökmemeye özen gösterelim.) Sarı üzümleri ise 1 su bardağı suda şişene kadar haşlayalım. (Aynı şekilde suyunu dökmüyoruz.) Buğdayı bol suda yıkayıp suyunu iyice süzelim.

– Buğdayı, haşlanmış nohutu ve haşlanmış kuru fasulyemizi düdüklü tencerenin içine koyalım. İçerisine 7 su bardağı su ilave edelim ve 30 dakika boyunca haşlayalım. Düdüklü tencerede haşlanan malzemeleri bir tencerenin içine boşaltalım. Sonra tekrar 7 su bardağı su ilave edip 15 dakika daha orta ateşte iyice kaynatalım. Daha sonra toz şekerimizi ilave ettikten sonra kaynatalım.

Aşuremiz toplam olarak 35 dakika boyunca kaynadıktan sonra sarı üzümleri ve suyuyla birlikte kayısıları bunlara ilave edelim. Aşuremizin kaynama süresi 50 dakika olduğunda sütü, incirleri ve portakal kabuğu rendelerini ilave edip güzelce karıştıralım. Kaynama süresi 1 saat olduğunda üzümlerini ilave edip ocaktan alalım.

– Tüm bu işlemlerden sonra Aşuremizi kaselere paylaştıralım. Üzerlerini ceviz, nar, fındık, tarçın ve antep fıstığı ile süsleyip servis yapalım. Afiyet olsun.

Bilgi: Bu tariften 20 kase aşure çıkmaktadır.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.