Asya Siyah Ayısı Özellikleri

Hayvan Türünün Özellikleri;

Asya siyah ayısı, ayıgiller (Ursidae) familyasının Ursus cinsine ait bir ayı türüdür. Ağız ve burun bölgesinde açık renkler bulunmaktadır. Boyun bölgesinde yer alan kıllar ise oldukça uzun bir yapıya sahiptir.

Canlı Türünün Belirgin Özelliği;

Belirgin olarak göğsünde beyaz kıllardan, V ya da hilal şeklinde bir yama(nişan) bulunur. Bu özellik nedeniyle de “ay ayısı” olarak da bilinir. “Tibet kara ayısı” ve ya “Himalaya kara ayısı” olarak da bilinen bir tür ayı çeşididir.

Beslenme Şekli;

Ayı çeşidi uyumak için kırılmış ağaç dallarından kendilerine yuva yapan ayı cinsleridir. Asya siyah ayıları, birçok bitki, meyve, böcek, omurgasız, küçük omurgalı ve leş gibi geniş bir alan ve yelpazede besin tüketebilmektedirler. Çin Halk Cumhuriyetinde’de 9.000 kadar Asya siyah ayısı, ayı çiftliklerinde yer alan küçücük kafeslerde tutulmaktadır. Bu hayvanlardan günlük olarak safra elde edildiği bilinmektedir.

Fiziki Yapısı Hakkında;

Bu ayı çeşidi kış uykusuna yatmaz. Yatsa bile bu derin ve gerçek bir kış uykusu sayılmamakla birlikte erkek türleri ortalama 120-170 kg ağırlığında, dişiler ise 80-130 kg ağırlık arasındadır.

Diğer Çeşitlerinin Yaşam Merkezleri;

Siyah veya boz renkli ayı çeşitlerinin, Tibet, Doğu Sibirya, Çin ve Japonya’da yaşadıkları da bilinmektedir. Göğsünde “y” harfine benzeyen bir leke bulunmaktadır.

Hayvan Cinsi’nin Alt Türleri;

– Ursus thibetanus thibetanus
– Ursus thibetanus mupinensis
– Ursus thibetanus formosanus
– Ursus thibetanus japonicus
– Ursus thibetanus laniger
– Ursus thibetanus ussuricus
– Ursus thibetanus gedrosianus

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.