Ateş Sorguçlu Barbet Kuş Türü

Ateş Sorguçlu Barbet Kuşu Temel Özellikleri:

Ateş sorguçlu barbet kuş türü, Dünya içerisinde geniş bir alanda yaşayabilme özelliğine sahip olan bir türdür. Diğer adları Psilopogon ve Pyrolophus’tur. Özellikle bu kuş türleri Asya, Afrika ve Amerika’nın tropikal kısımlarında yer alan açık bir şekilde veya orman örtüsüne benzer yerlerde ortaya çıkarlar.

Ateş sorguçlu barbet kuşu, Malezya ve Sumatra’da yer alan sık ormanlardan yayılmış ve kökeni buralara dayanan bir kuş türüdür. Bu kuş çeşidi, iyi ekili olan kuşhaneler içerisinde gayet güzel ve iyi uyum sağlayabilme yeteneğine sahiptir.

Barbet Kuşunun Fiziki Özellikleri:

Bu kuş türünün ortalama olarak boy uzunluğu 25 cm, ortalama yaşam ömrü 8 sene, cinsiyeti ise bilimsel bir tespit gerekmektedir. Kuluçka süresi 14 gün boyunca sürüp, tüylenmesi ancak 20 gün sonra meydana gelir.

Bu çeşidin genç kuş olanları erişkin olanlardan daha mat bir tüy yapısına sahiptir. Boğaz kısımlarında yer alan sarı yama şeklindeki kuvvetli gagalar barbet türü kuşların akraba olduğu tukanları andırmaktadır.

Ormanlık içerisinden gelen barbet kuşlarının yeşilimsi bir renkte vucüt tüyleri mevcuttur. Açık kılık yapısına sahip olan türler daha koyu ve renklidir. Ayak kısımlarında yer alan pullar kuşun olgunluk derecesini gösterir.

Ateş Sorguçlu Barbet Kuşu Beslenme ve Barınması Nasıl Yapılmalıdır?

Beslenme Şekli:

Bu kuş türü beslenme olarak kendi türleri içerisinde en çok meyve gibi yiyecekler ile beslenen bir türdür. İyi ve özenle seçilmek suretiyle iyice dilimlenmiş meyve ve çilekgiller tarzındaki meyve çeşitleri her gün tekararı olacak bir şekilde verilmelidir.

Yemesi için hazırladığınız meyve çeşitlerine, ıslatılmış olan minah topaklarına düzgaga gıda çeşitlerini ekleyip ilave edebilirsiniz. Ancak, bu hazırladığınız gıda çeşitlerine fazla güvenmeyin.

Diyet zengin ve bol gelebilir. Aynı şekilde belirli bir düzen içerisinde un kurtları benzeri olan bazı canlı yapıda olan gıda çeştlerinide beslenmede temin ve tatbik edebilirsiniz.

Barınma Şekli:

Ateş sorguçlu barbet kuşu için her zaman bir kabın içinde olacak şekilde temiz suyu, kuşun ihtiyacı olduğu zaman banyo yapabilmesi ve temizlenmesi için uygun bir yere yerleştirin.

Zaten başlangıç olarak, kendi imkan ve gayreti ile yaptığı banyo işleminden sonra, iç tarafı su ile dolmuş ve uçma yeteneğini gerçekleştiremeyecek bir duruma gelmesi veya özellikle dış bir kuşhane içerisinde üşütme eylemine açık olmaması için mutlaka kontrol edip denetleyin.

Bu kuş türleri genelde soğuk havaya karşı dayanıksız bir yapıya sahip olup, en iyisi ve uygunu çok soğuk hava şartlarında içeriye alınıp burada muhafaza edilmesidir. Barbet kuşu çoğunluk olarak saldırgan bir yapıya sahip olan bir kuş türü olduğu için, ayrı ayrı çiftler şeklinde barındırılması daha uygun olur.

Ateş Sorguçlu Barbet Kuşunun Üreme Şekli Nasıl Olur?

Barbet kuşu devamlı bir şekilde çalışan güçlü ve sağlam yapılı gaga bölgesi ile sık olarak tercih ettikleri folluk veya içi boş olan kütük verilmesi uygun olup önerilmektedir. Barbet kuşunun Erkek cinsi olan kuşa dikkat edin, eşine karşı atağa geçerek saldırganlaşabilme eylemine sahiptir.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.