Avokado Meyvesi Özellikleri

Avakado Meyvesi FaydalarıAvokado Nedir? Avokado Meyvesinin Ana Yurdu Neresidir? Avokado Fiziki Özellikleri Nasıldır? Avokado Besin Değerleri Nedir? Avokado Meyvesi‘nin Sağlığa Yararları Nelerdir? Avokado Ağacı Nasıl Yetiştirilir? Gibi Avokado meyvesi ile ilgili soruların cevaplarına ulaşmak istiyorsanız bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.


Avokado Anayurdu Neresidir?

Bol şekilde yağlı bir yapıda olan Avokado meyvelerini sonbahar mevsiminde veren Avokado ağacı, Defnegiller familyasındandır. Bu bitkinin Anayurdu ise Orta Amerika bölgesidir.

Ülkemizde ise Güney Ege ve Akdeniz bölgelerinin kıyı kesim taraflarında yetiştirilen bu meyve ağacı genellikle yayvan, bazen dikine gelişen, her zaman yeşil olup (yapraklarını dökmeyen) avokado ağacı, 6-20 m. kadar boylara ulaşabilir.

Fiziki Özellikleri

Koyu ve yeşil renk yapısına sahip olup, derimsi dokulu; oval, eliptik ya da mızrağımsı biçimli bol sayıda yaprağı olan gösterişli bir tacı bulunmaktadır. Yeşil renkli ve sarımtırak renkli küçük küçük çiçekleri, salkımlar halinde, ağacın çeşitlerine göre sonbahardan yaz başlarına kadar olan dönemde açabilmektedir.

Açan bu çiçekler 10 ila 18 ay gibi bir süre sonunda olgunlaşıp koyu yeşil renginde, 200-600 gr. kadar ağırlıkta armut biçimli sert yapıdaki meyvelere dönüşmektedir.

Meyvenin et kısmı, açık sarı-yeşilimsi renktedir. Her meyve içerisinde, iri tek çekirdek bulunur. Meyveler, örselenmeden yapılan hasattan sonra oda sıcaklığında ya da soğuk bir yerde bekletilir ve tam olgunlaşmaları böylelikle sağlanır.

Normal oda sıcaklığı (21 derecede) 6-12 gün, soğuk hava depolarında ise (4-7 derecede) 30-40 gün bekletilen meyveler olgunlaşıp iyice yumuşar, rengi siyaha yakın mora döner ve bu sayede tüketilmeye hazır hale gelir. Genellikle meze olarak yenilen salatalar ile bazı yemeklere katılan bu meyvelerin tatlısı ve reçelleri de yapılır. Ayrıca kozmetik ve ilaç endüstrilerinde kullanılabilmektedir.

Sağlığa Faydaları

Avokado’nun çok önemli bir besin kaynağı meyve çeşididir. Bu yönden ülkemizde alışılmamış bir meyve sayılan avokado’nun sık bir şekilde yenilmesinin beden için pek yararlı olacağı bilinenler arasındadır.

Bunların yanı sıra;

  • Lif oranı yüksek olan Avokado, peklik (kabızlık) giderici bir etkiye sahiptir. Ayrıca kalınbağırsak sorunları ve hemoroid rahatsızlığı çekenler için çok yararlı bir besin kaynağıdır.
  • Yüksek oranda potasyum içerdiği için, yüksek tansiyonu düşürücü etkilere sahiptir.
  • Avokado ağacının yaprak ve tomurcuk kısımları tanen yönünden zengin olup, senenin her zamanında körpe olan yaprak ve tomurcukları alınıp bunların üzerine kaynamış su dökülerek 10-15 dakika bekletilip hazırlanan infüzyon içildiği zaman, diyareyi kesmede çok faydalı olur.


Mevcut Besin Değerleri

100 gr. taze avokado meyvesinin içerisinde besin değerleri şu şekildedir: 167 kalori: 2,1 gr. protein; 6,3 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 26,3 gr. yağ: 3 gr. lif: 42 mgr. fosfor; 10 mgr. kalsiyum; 0,6 mgr. demir; 4 mgr. sodyum; 604 mgr. potasyum; 45 mgr. magnezyum; 290 IU A vitamini: 0,11 mgr. B1 vitamini; 0,2 mgr. B2 vitamini; 1,6 mgr. B3 vitamini; 0,42 mgr. B6 vitamini; 56.7 mcgr. folik asit: 14 mgr. C vitamini ve 1,2 mgr. Ve E vitaminleri yer alır.

Ağacının Üretim Şekli

Avokado ağacı, tohumu ile birlikte (yani meyvesinin içindeki tek iri çekirdeğiy ile) çoğaltılabilir. Tohumun ekilmesi ile topraktan çıkan çöğürleri tüplere alınıp geliştirilir. Daha sonrasında bunlar aşılanarak istenilen nitelikte fidanlar seri bir şekilde üretilir.

Ağacının Yetiştirilme Şekli

Avakado Ağacı Yetiştirmeİklim isteği: Avokado ağaçları, kışları ılık geçen tropik ve astropik iklimli bölgeleri çok sever. Kış donlarından, çiçeklenme ve meyve bağlama zamanında düşük sıcaklıktan, ani sıcaklık dalgalanmalarından ve sert rüzgârlardan çok kötü bir sekilde etkilenir.

Düşük sıcaklıklarda etkilenme, türlerine göre -1 ila -6 dereceler arasında değişebilmektedir. Avokado türleri bu bakımdan limon, portakal gibi narenciye ağaçlarının iklim isteklerine uyar. Yani, güçlü rüzgârlardan nispeten korunmuş, fazla soğuk olmayan yerler avokadoya pek uygun yerlerdir.


Toprak isteği: Avokado ağacı, hafiften ağıra kadar yapısı değişen birçok toprak tipi üzerinde yetiştirilebilen bir çeşit ağaçtır. Ancak, avokado için en iyi toprak, derin, suyu iyi akıtılmış (süzek), özellikle kumlu – tınlı olan, alüvyonlu, nötre yakın ya da hafif asit reaksiyonlu (pH 5-7 olan) topraklardır.

Taban suyu yüksekliği 1,5-2 m. kadar olmalıdır. Böyle toprakta 60 cm. derinlikte açılan çukurlara ilkbahar başında ve donlar bitince 6 yâ da 7 m. aralıkla fidanları dikilir.


Sulama şekli: Yağmurların yetersiz olduğu mevsimlerde, avokado ağaçlarının sulanması gerekmektedir. Sulama suyu tuzlu ve klorlu bir etkene sahip olmamalı, saçak kökleri 60-90 santime kadar inen avokadonun yıl boyunca bu köklerinin nemli kalması sağlanmalıdır.


Rüzgâr kıran: Avokado ağacının odunu gevrek bir yapıya sahiptir. Güçlü rüzgârlarda, ağaç meyve ile yüklüyse kolayca kırılabilir. Yaz mevsiminde kuru ve sıcak rüzgârlar fazla terlemeye neden olacağından meyve dökülmeleri de ortaya çıkar. Bu sakıncaların giderilmesi için, ağaçları rüzgârdan koruyan rüzgârkıranlar kurulmalıdır.


Gübreleme şekli: Avokado ağaçlarına ilkbahar mevsiminde azotlu gübre, daha sonraki toprak işlemeleri sırasında fosforlu ve potaslı gübreler verilebikir. Ayrıca bu ağaçların çinko ve demir isteği de ortaya çıkabilir. Ağaçlara çinko haziran ve temmuz aylarında, demir ise mayıs ve haziran aylarında verilebilir.


Toprak işleme: Avokado ağaçlarının çevresindeki l m. çapındaki alanda, yabani otlar sık sık temizlenmelidir. Bu otlar, her 1-2 sulamadan sonra çapayla temizlenir. Ancak narenciye ağaçları için yapıldığı gibi, bahçe kesinlikle derin kazılmamalıdır. Toprağa azot kazandırmak için avokadonun çevresinde kışın bakla yetiştirilmesi iyi olur.


Meyve seyreltme: Avokado ağacının çok sık meyve verdiği mevsimlerde, meyve çapı 2,5 santimetreye erişince daha iyi ürün elde etmek için meyvelerin bir kısmı koparılıp iyice seyreltilmelidir.


Hasat şekli: Avokado meyvelerinin hasadı, yani meyvelerin ağaçtan toplanma zamanı, normal boyutlarına erişmiş yeşil renkli meyvelerin sapının sarımsı bir görünüş kazanıp da parlaklığının azaldığı dönemdir.

Meyveler toplama sırığıyla örselenmeden hasat edilirken saplarının uzun olmasına dikkat edilir. Sapsız toplanan avokadolarda, sap çukurundan başlayan çürümeler görülür. Toplanan meyveler, yukarıda anlatıldığı gibi oda sıcaklığında ya da soğuk hava deposu veya buzdolabında bekletilerek tam yenme olgunluğuna ulaştırılır.


Budama şekli: Bahçeye dikilen avokado fidanı, birinci yılı sonunda tepe ucunun 5-7 cm. altından kesilir. Böylece fidanın gövde ve dalları daha iyi gelişir. Dikimin üçüncü yılından başlayarak iyi gelişen fidanlarda, gereksiz obur dalların kesilip çıkarılmasıyla ağacın daha iyi gelişmesi sağlanır.

Daha sonra ağacı iyi tanıyan kişiler tarafından gerekli görülen fazla dallar kesilerek ağacın gelişimine uygun budama işlemi yapılır. Budama yapılan yerlere 1-2 gün sonra aşı macunu iyice sürülür.


Hastalık ve zararlılarıyla mücadele: Avokado ağaçlarına dadanan zararlı ve hastalıklarla, işinde uzman olanlara danışılarak ve uygun tarım ilaçları kullanılarak zamanında, eksiksiz ve aksatılmadan mücadele etkili bir şekilde sürdürülmelidir.


Avokado meyvesi özellikleri başlıklı yazımızın sonuna geldik. Umarız bu meyve çeşidi hakkında bu yazımız vasıtasıyla gereken yeterli bilgiye sahip olmuşsunuzdur. Yazıyla ilgili görüşlerinizi aşağıdaki ‘Yorum Ekle’ kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz bir soraki yazımız olan Antep Fıstığı Faydaları‘na göz atabilirsiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.