Merak Ettiniz Mi Hiç? Avuçiçlerimiz Neden Terler?

Avuç İçi Neden Terler?Avuçiçlerimiz neden terler? Vücudumuzun diğer kısımlarında özellikle tüylü bölgelerde terlemenin olduğunu hepimiz biliriz. Ancak avuçuçlerimiz tamamen tüysüz ve düz olmasına rağmen neden vücudumuzun en çok terleyen bölgesidir? Peki avuçiçlerimiz tamamen tüysüz bir yapıya sahip olmasına rağmen neden en çok terleyen bölgedir?

İşte bu soruların cevaplarını aşağıdaki anlatımımız içerisinde sizlere vermeye çalışacağız.

İnsan ve Hayvan Arasındaki Ter Farklılığı

Hayvanlarda yer alan ter bölgeleri köpek kedi ve farelerde ayaklarının alt kısmında, yarasalarda ise baş bölgesinin yan tarafında, tavşanlarda ağız kısımlarının etrafında ve geyiklerin ise burunlarının dibinde yer alır.

İnsanların ise vücutlarının her tarafında ter bezleri bulunmaktadır. Avuçiçi ve ayak taban bölgelerinde bu bezlerin sayıları daha fazla olup koltuk altlarında ise boylan olarak daha büyüktür.

İnsanların En Çok Terleyen Bölgesi Neresidir?

Normal olarak aşırı sıcaklarda surat ve koltuk altlarımız en çok terleyen yerlermiş gibi görünür ama aslında ellerimiz, daha doğrusu avuçiçi bölgemizde ter bezleri sayısı çok daha fazladır.

Ellerimizin terlemesi doğaldır ama niçin sıkıldığımız veya sinirlendiğimiz zaman bu terleme meydana gelir?

Bu sorunun cevabı tam olarak bilinmemekle beraber, tahminlere dayalı olarak buda bize atalarımızdan kalan bir vücut refleksi veya reaksiyonu olarak öngörülmektedir. Ellerimizde meydana gelen ter aslında atalarımızın, bir tehlike anında kaçarak ağaçlara tırmanmalarını kolaylaştırıcı bir salgı olarak biliniyor.

Bu avuç terlemesi sayesinde ağaçlara tırmanırlarken ellerinin bir anda o tedirginlikle nemlenmeleri nedeniyle daha az çizik ve yara oluştuğu ve bu sayede daha rahat yüksek dallara tırmanabildikleri söylenmektedir.

Evrim Teorisine Göre İnsanın Değişime Uğraması

Evrim teorisini savunan bilim insanlarının görüşlerine göre; insanoğlunun milyonlarca yıl devam ettiği önesürülen evrim yolculugunda, artık işe yaramayan kuyruğu kaybolmuş, ama sıkılınca ellerinin terlemesi, korkunca tüylerinin diken diken olması, çene ve bacaklarının titremesi halen devam etmektedir.

Peki Biber Yiyince Neden Terliyoruz?

Acı Biber Terletir Mi?Baharatlı bir yapıya sahip olan yiyecekler ve biberler içlerinde var olan yakıcı kimyasallar sebebi ile, yenildikleri zaman ağız içindeki sinir uçlarını uyarırlar ve sanki hava sıcaklık derecesi çok yüksekmiş gibi vücut sistemi bu algıya kapılır.

Sinir uçları, sıcak ve yakıcı uyarılarının aralarındaki farkı hissedemediklerinden dolayı, beyine yüz tarafındaki hava ısısının yükseldiği sinyalini anında iletirler.

Bu sinyalleri aniden alan beyin bölgesi derhal soğutma mekanizmasını devreye sokarak yüzün etrafındaki ısıyı düşürmek için ter bezlerini faaliyete geçirir. Bu nedenle biber veya acı bir şey yediğimiz zaman hemen terleriz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.