Aydın Sayılı Kimdir?

Aydın Sayılı Kimdir?

Aydın Sayılı Kimdir?


1952 tarihinde, Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesi’nde, bilim tarihi kürsüsünü kurarak bilim tarihçiliğinin Türkiye’de yerleşmesini sağlayan Aydın Sayılı (1913-1993), eğitim reformları sırasında Atatürk tarafından yurtdışına gönderilmiş olan öğrenciler arasında yer almaktadır.

Bilimsel Araştırmaları Aydınlatma Çabası

Harvard Üniversitesi’nde bilim tarihi alanının kurucusu olarak tanınan George Sarton‘ın yanında doktorasını tamamladıktan sonra, Türkiye’ye tekaradan geri dönmüş ve hayatını, Türklerin Ortaçağ’da yürütmüş oldukları yoğun bilimsel araştırmaları aydınlatmaya adamış olan bir bilim insanıdır.

Ulaşmış Olduğu Eseri Sonuçlar

Bu sonuçlar ortaçağdaki bilim tarihinin yeniden yazılmasını gerektirecek değerdedir. The Observatory in Islam, Ebû Nasr el-Fârâbi’nin Halâ Üzerine Makalesi, Uluğ Bey ve Semerkand’daki ilim Faaliyeti Hakkında Gıyâsüddin-i Kâşi’nin Mektubu, Abdülhamid ibn Türk’ün Katışık Denklemlerde Mantıki Zaruretler Adlı Yazısı ve Zamanının Cebri, Mısırlılarda ve Mezopotamyalılarda Matematik, Astronomi ve Tıp, Copernicus and His Monumental Work ve Hayatta En Hakiki Mürşit ilimdir adlı eserleri tarihçiler tarafından büyük bir ilgi ile karşılanmış zaman içerisinde aktif olarak faydalanılmış ve kullanılmıştır.

Kaynakça: Bilgi Bankası

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.