Ayısarımsağı Bitkisi Özellikleri

Yeryüzündeki sayısız bitki çeşitlerinin her birinin kendine özgü bir özelliği ve insan sağlığına ayrı ayrı faydaları bulunmaktadır. Kimbilir belki doğa ananın derinliklerinde keşfedilmemiş bir çokAyı Sarımsağı Bitkisi Faydaları bitki türü halen varlığını insanoğlundan habersiz bir şekilde devam ettirmektedir. Ama biz şimdi varlığı ve insanoğlunun sağlığına faydasının keşfedilmiş olduğu Ayısarımsağı bitkisi hakkında sizlere bilgiler vereceğiz.

Ayısarımsağı Bitkisinden Nasıl Faydalanılabilir?

Ayısarımsağı bitkisi‘nin kanı temizleyici ve ayrıca mide-bağırsak sistemini temizleyici etkisinden de, ilkbaharda mevsiminde yapılan bir beden temizleme küründen faydalanılabilir. Nisan ve Mayıs ayları içerisinde Ayısarımsağı bitkisi çiçeklenme dönemine girmeden önce, yeşil yaprak kısımları toplanıp çiğ bir şekilde tüketilebilir.

Bitkinin Kullanılabildiği Alanlar:

Bu bitki güzel bir şekilde yıkandıktan sonra ince ince bir şekilde doğranıp, maydanoz kullanımı gibi, yemeklerin üzerine eşitçe serpiştirilip afiyetle tüketilebilir. Ayısarımsağı bitkisi‘nin yaprağı salatalarda da rahatlıkla kullanılabilir veya ıspanakla ile karıştırılma sureti ile yemeği pişirilebilir.

Ayısarımsağının Yetişebildiği Bölgeler:

Bitki, orman sarımsağı, yabani sarımsak gibi çeşitli isimlerle de anılıp, genel anlam olarak, kültür sarımsağının özelliklerinin çoğuna sahip olan şifalı bir bitki‘dir. 40 santimetre kadar bir yüksekliğine ulaşabilen bu bitki çeşidi, özellikle gölgeli ve nemli bölgelerde, çalılıklar arasında ve orman alanlarında yetişebilmektedir. Doğu Karadeniz Bölgesinde sıkça rastlanır.

Genel Olarak Faydaları

Sap bölgesinin uç kısmında beyaz bir topa benzeyen çiçeği mevcuttur ve kokusu çok etkili ayrıca güçlüdür. Yaprak kısımları kan temizleyici bir özellik taşıyıp tentür biçiminde olan ayısarımsağı unutkanlık rahatsızlığına ve bronşite karşı rahatlıkla kullanılabilir. Bu bitkide yüksek kan basıncı, damar sertliği ve şişkinlik tarzı rahatsızlıklar başta gelen kullanım alanlarıdır.

Toplanma Şekli:

Bu ayısarımsağı bitkisi‘nin toplanmasında çok dikkat edilmesi gereken husus ise asla zehirli acıçiğdem bitkisi ile karıştırılmamasıdır! Bu bitkiler %100 olmasada birbirlerine çok benzemektedirler. Nisan ve mayıs ayları içerisinde toplanan yaprak kısımları yalnızca tazeyken kullanılmalıdır. Kuruduğu zaman ise bu yaprak iyileştirici gücünü kaybeder. Ayısarımsağı soğanı çeşidi ise sonbahar mevsiminde sökülüp toplanır.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.