Aynısafa Bitkisi Faydaları

Aynısafa Bitkisi Özellikleri;

2 çeşit Aynısafa bitkisi mevcuttur. Bunların bir tanesi bahçe gibi yerlerde yetiştirilen katmerli çiçekleri olan türü, diğeri ise doğanın zengin ortamında yetişen yalınkat çiçekli olan çeşididir. Bu saydığımız farkların haricinde, bu bitkilerin görünüm ve etkileri de aynıdır.


Bitki, Eski Çağlardan Beri Kullanılmakta olup ve Birçok Hastalığa Şifa Gibidir.

Aynısafa Bitkisi Orta Çağ devrinde bile bağırsak ve karaciğer rahatsızlıklarına karşı kullanılan bir doğal ilaçtı. Bitkinin parlak portakal rengi şeklindeki çiçekleri ile göze çarpan bu bitkinin kullanım alanları günümüz tarihinde çok daha geniş ve çeşitli şekillerdedir.

İyi geldiği rahatsızlıklar ise; uyarıcı ve kramp çözücü etkiler, astım rahatsızlığı, öksürük, uykusuzluk, kalp çarpıntısı ve korku durumlarında bu bitki kullandırılmaktadır.


Bitkinin Tedavisinde Kullanılabileceği Rahatsızlıklar;

Ezik olan vücut bölgelerinde, donuk şişliklerinde, egzama ve ülser rahatsızlıklarında, yara kapatıcı özellikleri göz önüne alınarak kullanılması önerilir. Deri ve mukoza iltihaplanmalarına karşı da başarı ile kullanılabilen bir bitkidir. Düzensiz adet dönemlerini düzenlemek isteyen kadınlar, bu bitkinin sağladığı iyileştirici özellikten çok iyi derece faydalanabilir.


Bitkinin Toplanma Şekli ve Zamanı;

Bitkinin çiçekleri ve yaprakları, sabahın erken vakitlerinde çiçekleri henüz açılmamışken toplanması gereklidir. Taze olan veya gölgede kurutulmuş olan bitki tercih edilip kullanılmalıdır. Bitkinin kolay bir şekilde yetiştirilme işlemi için bahçenin bir bölümünün kullanılması yetiştirmede kolay ve zahmetsiz bir yöntem olacaktır.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.