Bakü Nasıl Bir Şehir?

Bakü Şehri Hakkında Bilgi:

Bakü, Azerbaycan devletinin başkenti olup,Bakü Nasıl Bir Yer? bölgede yer alan hazar denizinin batı kıyı kısmında varlığını sürdüren bir şehir’dir. Genel olarak Azerbaycan devletinin en önemli sanayi ve ticaret merkezlerinden bir tanesi olup, kıyı kesimde yer aldığı için de ülkenin en önemli liman şehri konumunda yer alır. Şehrin mevcut belediye başkanıda Hacıbala Ebutalibov‘dur.

İstatistiksel Bilgiler:

Şehir 2.130 km2 (822,4 mi2)‘lik yüzölçüme sahip, rakımı ise 28 m (-92 ft)‘dir. Nüfus yoğunluğu (2014 verileri baz alınarak) 2,181,800 kişidir. Ayrıca 2006 yılında faaliyete geçmiş olan Bakü Tiflis Ceyhan Petrol Boru Hattı‘nın (BTC) çıkış noktasıda bu şehirde yer alır.

Bakü Tarihi Geçmişi:

Bakü şehri‘nin tarihi çok eskilere kadar uzanmaktadır. Şehrin ne zaman kurulduğu ile ilgili tarih kaynaklarında herhangi bir bilgi mevcut değildir. Bazı tarih araştırmacı ve bilimcileri Bakü şehrini Kaytara (Kankara), Albana, Baruka v.b… isimler ile özdeşleştirmektedirler.

Bakü‘de bulunmuş olan ve 5-7. yüzyıllara ait olduğu sanılan Sasani hazinesi o tarih devrinde burasının eskiden yaşama yeri olduğunu açık bir şekilde gösterir. 5 ve 6. yüzyıl tarihlerinde Bakü, Bağavan ve Ateş-i Bakvan isimlerinde adlandırılır ve bilinirdi.

Bakü’nün Coğrafi İklim Yapısı:

Bakü şehri‘nin iklim yapısı ise karasal iklim niteliğindedir. Kış ayları soğuk yağmurlu veya kar yağışı şeklinde gerçekleşir. Yaz ay ve mevsimlerinde ise sıcak ve kurak bir havaya sahiptir. Ayrıca bu şehrin güney bölgelerinde hava durumu yaz mevsimlerinde serin, kış mevsimlerinde ise ılık ve yağışlı bir şekilde geçer. Bu sebeple güney tarafta yer alan bölümlerin bir kısmı ormanlık alanlara sahiptir.

Bakü Ulaşım Bilgileri:

Şehir ulaşım bakımından da çok zengin bir konuma sahiptir.

1- Metro: Baküde yer alan Bakü metrosu, 23 istasyona sahip 34,6 kilometre uzunluğunda olup iki hattan oluşmaktadır.

2- Otobüs ve Minibüs Ulaşımı: 1928 tarihinde otobüs hatları açılmış olup şehirde hizmet etmeye başladılar. Şehrin her mahallesinde otobüs hatları bulunmaktadır.

3- Troleybüs: 1941 tarihinde troleybüs hatlarıda açılmış oldu. Şehirde hizmet vermeye bu tarihte başladı.

4- Demiryolu Ulaşımı: Demiryolu ulaşımında Bakü Garı, Bakü’nün tek merkez garı niteliğinde olup, hem ülkenin hemde şehrin tüm banliyö tren istasyonularının ana demiryolu sorumluluğunu taşır.

5- Havayolu Ulaşımı: Bakü şehrinin uluslararası bir nitelikte olan havalimanı, şehir merkezinden yaklaşık olarak 25 km doğu tarafta bulunan Haydar Aliyev Havalimanı’dır.

6- Denizyolu Ulaşımı: Bu ulaşım çeşidindede, Azerbaycan Devlet Hazar Deniz Gemiciliği ve Bakü Deniz Ticaret Limanı büyük bir önem derecesine sahip limanlardır.

Bakü’de Gezilecek Yerler:

Bakü şehri, tarihsel olarakta çok önemli bir yapıya sahip olduğu için gezilip görülecek ve özellikle kültürel ağırlıklı yerleri çoktur. Gezilebilecek yerler arasında: Şirvanşahlar sarayı, Kız kalesi ve Latif Kerimov Halı Müzesi başlıca yerler arasında yer bulunur.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.