Baldıran Bitkisinin Özellikleri

Baldıran Bitkisi Nedir?

Özellikle nemli yer ve ortamlarda yetişebilen, bazı zehirli olan bitkilerin ve bu bitkilerden elde edilen zehirin ortak adına verilen isimdir. Maydanozgiller familyasından olup, tarihin ünlü filozoflarından olan Socrates‘in de bu zehiri içerek idam edildiği bilgisi tarihin tozlu sayfalarında yer almaktadır.


Bitki İçin Kullanılan Diğer İsimler:

Conium maculatum, Ağuotu, Ciques ve Hemlock bitkiye verilen diğer isimlerdir.


Bitki Hakkında Botanik Bilgi:

Maydanozgiller familyasından; nemli yerlerde yetişebilen, 1-2 metre boylarına ulaşabilen zehirli bir bitkidir. Yaprakları büyük olup gövdesi kalın bir yapıdadır. Saplarının alt kısmı erguvani bir renk çeşidindendir. Haziran aylarında beyaz çiçekler açıp, çiçekleri yayvan şeklinde ve küçüktür.

Ayrıca hiç hoş olmayan kötü kokulu ve zehirli bir bitkidir. Bu bitkinin “Büyük baldıran” ve “Küçük baldıran” olmak üzere 2 tane çeşidi mevcuttur. Hekimlikte büyük olan baldıran bitkisi çeşidi kullanılır. Ev ilaçlarında asla kullanılmaz.


Bitkinin Bilinen Bileşimi:

Bu bileşimler; Conin, conicein, conhydrin, koniin, koniselin, metilkoniin, konhidrin, elma asidi ve eterik yağ bileşimleri bitkinin bilinen bileşim grubuna dahil olanlardır.


Bitkinin Sağlayabildiği Faydalar:

Baldıran bitkisinin: Ağrı kesici bir özelliği, spazm çözücü ve teskin edici özelliği varsa da çok zehirli olduğu için asla dahilen kullanılmamalıdır. Bitkinin külleri saçlara sürülürse kuvvetlendirir. Kaynatılıp lapa kısmı şişlik üzerine konursa şişliği anında indirir, ayrıca romatizmaya da iyi gelir.

Çay olarak kaynatıldıktan sonra içilmeye devam edilirse göğüs ve akciğerde yer alan rahatsız edici kan, safra, balgam ve sevdayı çıkarır. Göğüs ağrısına, öksürük, nefes darlığı ve idrar söktürmeye faydalı bir bitkidir.


Uyarı: Bitkinin özünde bulunan “Coniine”  maddesinin 0,5 ile 1 gramı bile yetişkin bir insanı öldürebilme zehirine sahiptir. Ayrıca nefes yollarını felce uğratabilir. Meşhur “baldıran zehiri” ismini bu bitkiden almıştır.

Sağlıklı Günler Dileriz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.