Barisfer Nedir?

Dünya’mız Hakkında, Hepimiz Yeterli Bilgiye Sahipmiyiz Acaba?

Dünyamızın yuvarlak bir yapıya sahip olduğunu hepimiz biliriz. Ancak, Dünya‘nın merkezinde yer alan çeşit çeşit katmanlardan, Dünya merkezinin nasıl bir yapıda olduğundan, yer yüzü kabuğuna ulaşana kadar kaç katmandan oluştuğundan ve insanda merak uyandıran Dünya merkez kısmı ve katmanları hakkında yeterli bilgiye sahip değilizdir. Gerçekten Dünyamız ile ilgili konular insanda hep merak duygusu yaratmış konular olmuştur.

Şimdi aşağıdaki anlatımımızda sizlere Dünya yer altı katmanlarından sadece bir tanesi olan Barisfer katmanından bahsedeceğiz.


Barisfer Nedir?

Barisfer, Dünya’nın çok derin noktasında, ağır maden çeşitlerinden meydana gelmiş olan bir Dünya yer altı katmanı ve tabakasıdır. Bu tabaka çeşidine “ağırküre” tanımı da verilir. Ayrıca iç çekirdek, yoğunluk ve ağırlık bakımından en ağır elementlerin bulunduğu tabakadır. Dünya’nın en iç bölümünü oluşturan çekirdeğin, 5120-2890 km’ler arasındaki kısmına dış çekirdek, 6371-5150 km’ler arasındaki kısmına ise iç çekirdek denilmektedir.


Barisfer Tabakasının Üstünde ve Altında Hangi Tabakalar Vardır?

Barisfer tabakasının hemen üst kısmında ise litosfer isimli (yerkabuğu) tabakası yer almaktadır. Altında ise Dünya’nın merkezi yani çekirdeği bulunmaktadır.


Barisfer’i Meydana Getiren Madenler Nelerdir?

Barisfer tabakasının oluşumuna katkısı olup meydana getiren madenler ise, demir ile nikel madeni karışımlarıdır. Bu Barisfer tabakasının her bir santimetre karesi, binlerce tonluk basıncın etkisi altında yer almaktadır. Sıcaklık derecesi de binlerce derece seviyelerinde bulunmaktadır.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.