Bengal İspinozu Kuş Türü Özellikleri

Bengal İspinozu Kuş Türü ÖzellikleriBengal ispinozu kuş türü özellikleri nedir? Bengal ispinozu kuş türünün beslenme ve barınma şekli nasıldır? Bengal ispinozu üreme şekli nasıl olur? ve Bengal ispinozu kuşunun kökeni nerden gelir? gibi soruların cevaplarına ulaşmak istiyorsanız bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.


Genel Özellikleri

  • Diğer İsimleri: Lonchura Domestica
  • Ortalama Ömürleri: 5 yıl
  • Cinsiyet: Bilimsel tespit gerekmekle beraber, erkek olanlar öter.
  • Ortalama Boyları: 10 cm.
  • Üreme Süreleri: Kuluçka 12 gün sürüp, tüylenmeleri 21 gün sonra gerçekleşir.
  • Genç Kuşları: Tüy ve alt kısımları erişkinlere göre daha mat bir görünümdedir.


Ayırt Edici Özellikleri:

  • Tüy Kısımları: Bu kuş kestane renginde olup, çikolata renginin en koyu olan halidir.
  • Benekler: Kuştan kuşa değişmekle beraber, belli bir model çeşidi bulunmamaktadır.
  • Kuyruk Kısmı: Erkek olan kuyruk tüylerini üreme gösterileri sırasında yelpazeler.


Bengal İspinozu Kökeni

Bengal İspinozu kuş türü‘nün kökeni tam olarak bir bilinmez durumdadır. Vahşi hayat içerisinde bu kuş türü görülmeyen bir türdür. Bundan asırlar öncesinde çin bölgesinde çizgili bir fiziki yapıya sahip olan mannikin (Lonchura Striata) ve diğer benzer türler içerisinden seçilen çapraz çiftleştirmelerden dolayı ortaya çıktığı bilinmektedir.

Tarihte var olan kayıtlar ise, bu kuş türünün 16. yüzyıl öncesinde Japonya ve çevresinde var olduğunu ve 2 tane saf beyaz bengal ispinozu kuş‘unun Londra hayvanat bahçesi içerisinde sergilendiği ve 1860’lı yıllarda da batı kıtasında ilk defa görüldüğünü göstermektedir.

1871 tarihinde ise, ilk çikolata renk yapısına sahip olan Bengal ispinozu’nun açık kahverengi olan ve daha beyaz formlarını da izleyerek, doğu tarafından Almanya’ya taşınıp geldiği bilinmektedir. Günümüz tarihinde ise insanlar tarafından çok fazla ilgiyle beğenilen bu kuşlar, dünya içerisinde halen varlığını korumaktadır.

Gouldian ispinozu kuşları gibi Avustralya çim ispinozları da güvenilir birer ebebeyn olmadıklarından Bengal ispinozu kuş türleri, bunların yavrularına ebebeynlik yapmaktadırlar. Bu yüzden bu kuşlar çok önem ve değer arz etmektedir. Özellikle Kuzey Amerika bölgesi, Bengal ispinozu kuş cenneti olarak bilinmektedir.

Üreme Şekilleri

Bengal İspinozu Üreme ŞekilleriBu kuşlar herhangi bir zaman dilimi içerisinde bir çift olarak çiftleşmeye hazır gözükürlerse, onlara kuru olan otlar, yosun veya hazır malzemelerden uygun bir yuvalama yeri temin edebilirseniz üreme şekilleri daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşir. Bengal ispinozu kuşunu, diğer mannikin çeşitlerinden olabildiğince uzak tutmaya çalışın. Aksi halde karışık bir üreme gerçekleşebilme ihtimali söz konusu olabilir.

Beslenme ve Barınma Şekilleri

Uygulanacak beslenme yöntemi olarak Bengal ispinozu kuş türü’ne, standart olarak yabancı olan ispinoz yemi karışımı ve yeşil olan gıda çeşitlerinin verilmesini özellikle tavsiye etmekteyiz. Barınma şeklinde ise, doğa içerisinde olağan şartlarda dayanıklı bir yapıya sahip sosyal olan bir kuştur. Ayrıca diğer daha küçük yapılarda olan ispinoz ve mumgaga kuş türleri ile beraber dış kuşhaneler içerisinde rahat bir şekilde yaşayabilirler.


Umarız Bengal İspinozu Kuş Türü Özellikleri başlıklı yazımız ile bu kuş türü hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunuzu ümit ediyoruz. Görüş ve önerileriniz bizim için çok değerli. Yazımız ve kuş türü hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki ‘Yorum Ekle‘ kısmımızdan bizlere iletebilirsiniz.

Dilerseniz Barraband Paraket Kuşu Özellikleri başlıklı yazımızada göz atabilirsiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.