Beşparmak Otu Faydaları

Beşparmak Bitkisi ve Faydaları;

Beşparmak Bitkisi; (antihelmintik) bağırsak parazitini düşürücü etkiye sahip olup, (vülnerer) vücutta oluşan yaraları iyileştirici ve kan dindirici bir tesir taşımaktadır. Beşparmak otunun 25 gram kadar kök tarafı bir litre ölçeğinde olan suda çay gibi haşlandıktan sonra günde bir kaç fincan halinde içilirse, ishal rahatsızlığını geçirir ve rahatsızlık yaratan mide ekşimelerine iyi gelir.

Ayrıca bu bitkinin çiçeklerinden yapılan haşlama şeklindeki doğal ilaç yüzdeki lekeleri kaybeder ve iyileştirir. Cildi yumuşatma özelliğine sahip olup, cilt tenine güzel bir renk kazandırır. Ağızda oluşan yara berelere iyi gelir ve iyileştirir. Vücut sistemine kuvvet kazandırır. Bademcik ve boğaz iltihapları rahatsızlıklarına karşı bol su ile gargara işlemi yapılırsa boğazı iyice yumuşatır ve rahatlatır. Dişlerde oluşan tarifsiz ağrılar için bu şifalı bitkinin kökü çiğnenirse iyi bir rahatlama ve fayda sağlar. Ayrıca diş etlerini kuvvetlendirme özelliği de vardır.


Bitkinin Bilinen Diğer İsimleri:

Gümüş otu, Potentilla erecta, Acı ayıt, Hayıt, Rosaceae.


Bitki Hakkında Genel Bilgi;

Beşparmak Otu; Gülgillerden ve yol kenarlarında ayrıca çayırlarda yetişen 40-70 santimetre yükseklik boyunda yabani bir bitki çeşididir. Yaprakları beşparmak şeklinde olduğu için bu ismi almıştır. Rozet şekline benzemekte ve gümüş renk çeşidine sahiptir. Uzun saplı çiçeklerin ve yaprakların arasından çıkmaktadır. Altın sarısı renginde olan çeşitleri de vardır. Yaprak ve kök kısımları Temmuz ve Ağustos aylarında toplandıktan sonra güzel bir şekilde kurutulur.


Bitkinin Bilinen Bileşimleri;

Tannik asid, tormentil kırmızısı, uçucu yağ, tormentillin glikozidi, nişasta.


Beşparmak Otu Kullanım şekli:

4 su bardağı ölçeğine 50 gram beşparmak bitkisinden konularak 10 dakika boyunca ateşte kaynatılır. Hazırlamış olduğunuz bu çay soğuduktan sonra iyice süzülür. Günde 3’er defa olmak suretiyle yemeğe başlamadan önce birer çay bardağı ölçeğinde içilir. Gargara yapma işlemi için de hazırlanan aynı su kullanılabilir.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.