Beyaz Tepeli Alakarga Kuşu Özellikleri

Beyaz Tepeli Alakarga Kuşu ÖzellikleriBu yazımız içerisinde çok özel bir dağ kuşu olan beyaz tepeli alakarga kuşu‘nun beslenme, barınma, üreme ve temel özelikleri hakkında çok özel bilgiler vereceğiz. Sizlerde bu çok özel ve güzel olan kuş çeşidi hakkında geniş bilgi sahibi olmak istiyorsanız, aşağıdaki yazımızı mutlaka sonuna kadar takip etmenizi tasviye ederiz.


Beslenme ve Barınma Şekilleri

Bu kuş çeşidine, ıslatılmış minah topakları ile dilimlenmiş olan meyve, düzgaga gıdası, tohum ve omurgasız çeşitlerinin gıda takviyesi şeklinde verilmesi gerekir. Bakımı ise son derece kolay ve her iklime dayanaklı olan bir kuş’tur.

Eğer gülen ardıç çeşidi olan kuşları küçük gruplar halinde bir arada tutup, bu yöntemle çiftler oluşturmayı düşünüyorsanız, ani olabilecek saldırganlık belirtilerini mutlaka gözlemleyin. Bu çeşitler genel olarak üreme vakitlerinde saldırganlaşabilirler. Ayrıca güçsüz bir yapıda olan kuşları zarar görmeden hemen ayırırsanız iyi olur.

Temel Olan Özellikleri

Bu kuşlar gülen ardıç grubunda yer alıp, çok güzel olan karakterleri ile etkileyici nitelikte olan bir tür şarkıcı kuşlardır. Bu dağ ormanlarına ait olan kuş çeşidini, ekili kuşhaneler içerisinde barındırırsanız gayet mutlu tavırlar sergileyebilirler. Güney doğu Asya kıtasından Çin’in güney tarafına kadar olan çok geniş bir dağ ormanlık alanlarda yaşarlar.

Üreme Şekilleri

Beyaz Tepeli Alakarga ÜremeBunlar üreme evrelerine geldikleri zaman ise, çift olanlarını ister kromozomal bir yöntem, istersenizde cerrahi bir müdahale ile kolayca çiftleştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yuvalama yöntemini istiyorsanız, bunlar için iyi ekili bir şekilde olacak kuşhaneler tedarik edip hazırlayın. Kozalaklı ağaç türlerinden olan mekanlar, çiftleşmeleri için gayet uygun olacak yerler olur. Bu kuşlar kase şeklini andıran yuvalarını doğal yaşamda kozalaklı ağaçların dal kısımlarına yaparlar.

Bunlar, üreme mevsimi içerisinde minimum derecede rahatsız edilmeli, aksi taktirde yuvalarını hemen terk edebilir, hatta dahada kötüsü yavrularını yiyecek olarak tüketebilirler. Bunların bir yuvasında toplamda 4 adet yavru yer alabilir.

Bu yavrulara büyüme aşamasında iken, canlı gıda hazırlanıp verilmesi çok önem arz eder. Bu tedarik edilen canlı gıdaları kuşhanenin zemin kısımlarına dökün, böylelikle ebeveyn olan kuşların bunları avlamalarını zorlaştırmış olursunuz. Bu hareket onların sıkıntıya girip bu yavrulara saldırmasına olanak vermeyip bir çeşit önlem ve engel görevini görür.


Evet değerli ziyaretçilerimiz, Beyaz Tepeli Alakarga Kuşu hakkında çok özel bilgileri paylaştığımız yazımızın sonuna geldik. Sizde bu kuş türü hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşmak istiyorsanız aşağıda yer alan ‘yorum ekle’ kısmımızı kullanarak düşüncenizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz bengal ispinozu kuş türü hakkında çok güzel bilgilerin yer aldığı Bengal İspinozu Kuş Türü Özellikleri başlıklı yazımızıda okuyabilirsiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.