Beygir Gücü Nedir?

Beygir Gücü Nedir?Her zaman merak etmişizdir genel olark bir motor gücünün neden beygir gücü olarak tabir edildiğini. İşte bu merakınızı ve kafanızdaki soru işaretlerine cevap niteliği taşıyacak ve harika bilgilerin yer aldığı bur makalemiz daha ile karşınızdayız. Dilerseniz vakit kaybetmeden hemen bilgilendirici makalemize geçelim.


Beygir Ne Demektir?

Beygir, yük taşıyıp veya araba çeken atlara verilen bir isimdir. Farsça’da ise ‘bargır’ yani (yük taşıyan) kelimesinden dilimize girmiş olan bir kelimedir. Uluslararası güç ölçüm birimi olan ‘horsepovver’ın tam Türkçe karşılığı ‘atgücü’dür ama kökenleri itibari ile at kültürü çok geniş olan Türklerde atın cinsine, cinsiyetine, rengine, faydalanıldığı yere göre ayrı ayrı isimleride mevcuttur.

Beygirgücü Nasıl Tanımlanabilir?

Öreniğin; 100 beygirlik bir araba deyince, motorunun yerine arabanın önüne 100 tane at bağlandığında elde edilecek güç gibi algılanmaktadır. Gücü, atın gücünü birim olarak kabul edip ölçmenin hikayesi 200 yıl öncelerine, yük taşıma deyince attan başka bir şeyin bilinmediği zamanlara uzanmaktadır.

Güç Nedir?

Güç, birim zamanda meydana getirilen iş diye tanımlanmaktadır. Bir şeyin gücünü sınırsız bir zamanda yaptığı iş değil, belirli bir zaman süresinde yapabildiği iş gücü belirler. Beygirgücü ifadesine günümüzde en çok araba motorlarının tanıtımında rastlanmaktadır. Örneğin; Bir araba methedilirken ilk söylenenlerden biri motorunun beygirgücünün ne kadar yüksek olduğunu belirtmek olmaktadır.

Beygirgücü Terimini İlk Kim Kullanmıştır?

James WattBeygirgücü terimini tarih içerisinde ilk defa buhar makineleri geliştirmede en ünlü isim olan ıskoçyalı mühendis James Watt tarafından kullanılmıştır. Onun tanınmışlığı sadece bu alanda yaptığı çalışmalar ile sınırlı olmayıp, günlük yaşantımızda da sık sık ismi anılır. Örneğin; ‘Ampul şu kadar watt’, ‘elektrikli süpürge bu kadar kilowatt’ derken onun ismini de teyid etmiş oluruz.

Watt Neden Beygirgücü Terimini Seçti?

Bilim insanı James Watt, geliştirdiği makineleri daha iyi pazarlayabilmek için müşterileri onların güçleri hakkında bir sekilde ikna etmesi gerekiyordu. O zamanlar iş yapıcı güç deyince insanların beyinlerinde canlandırabilecekleri en uygun şey şüphesiz attı.

Bu sebeple Watt makinelerinin güçlerini ifade edebilmek için ‘beygirgücü’ birimini seçti. Böylece müşteriler satın alacakları makinenin gücünü atın gücü ile mukayese edebiliyor, daha çabuk tatmin olup rahat bir şekilde karar verebiliyorlardı.

James Watt, geliştirmiş olduğu buhar pompasının gücünü ölçme amacıyla kömür madeni yataklarında yük taşımada çalıştırılan atları derhal incelemeye aldı. Ölçümleri neticesinde bir atın 45 kilogramlık kömürü bir saniyede 1,11 metre uzaklığa taşıyabildiğini tespit etmiş oldu.

Böylelikle bir at, ağırlık çarpı yol olarak 50 kilogram-metrelik iş yapmış oluyordu. Watt, bu değeri yüzde 50 arttırarak 75 kilogram-metreyi, beygirgücü (horsepower) ismi ile güç birimi olarak kabul etti.

İnsan Gücü ile Beygirgücü Arasındaki Fark Nedir?

Günümüzdeki halterciler yaklaşık olarak 75 kilogramlık ağırlığın birkaç mislini saniyede havaya kaldırabiliyorlar. O halde insan gücü de beygirgücü ile karşılaştırıldığı zaman pek düşük bir güç sayılmaz. Bir beygirgücü elektrik enerjisi birimine çevrildiği zaman 746 watt yapar ki evde orta boy bir elektrikli ısıtıcıya zor yeter bu güç.

Bu nedenle beygirgücü ifadesini bir fizik birimi olarak kabul edip atlarla mukayese etmemekte fayda vardır. Yoksa bir uçak gemisinin 200 bin beygirgücü’ndeki motorlarının yerine beşer metre aralıklarla 200 bin tane at bağladığımızı düşünürsek neredeyse 1.000 kilometrelik uzunlukta bir yer kapladığını bilebiliriz.


Yazımızın sonuna geldik. Umarız Beygir Gücü Nedir? başlıklı yazımız ile konu hakkında detaylı bilgiyi sizlere aktarabilmişizdir. Yazımız hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki ‘yorum ekle‘ kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz açıklayıcı bilgilerin yer aldığı Felçlilere Umut Olabilecek Bilimsel Gelişmeler başlıklı yazımızada göz atabilirsiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.