Biberiye Bitkisi Faydaları

Biberiye Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Biberiye bitkisi, ballıbabagiller familyasından olan ve iğneyi andıran ince yaprakları, çalı ve mor çiçek görünümlü, Akdeniz Bölgesi’nde çokça yetişebilen, ayrıca daima yeşil kalabilme özelliğine sahip çok özellikli ve şifalı bir bitki türüdür. Boyu ortalama 1-2 metreyi rahatlıkla bulabilir.

Küçük, kalın bir şekilde ensiz ve kokulu yaprakları ile çiçek kısımlarından faydalanılan bir bitki çeşididir. Yaprak şekilleri iğneye benzeyip çiçek açan kısımları ise mavi veya eflatun renk yapısına sahiptir. Çiçeklerinin içerisinde renksiz veya soluk sarı renkte olanlardan Biberiye esansı elde edilir. içeriğinde ise kafuru, sineol, kamfen, pinen, borneol ve bornilasetat gibi insan sağlığına faydalı olan etkenler vardır.

Bitkinin Diğer isimleri:

Bitkinin bilinen diğer isimleri ise, Kuş Dili Otu, Rosmarinus Officinalis ve Hippomaratrumlibanotis’tir. Saydığımız bu isimler bitkinin halk dilinde ve tıpta bilinen isim çeşitleridir.

Biberiye Bitkisinin İnsan Sağlığına Faydaları:

Biberiye bitkisi‘nin yaklaşık 40 gramı 2 litre suda haşlanır ise hazımsızlık, kansızlık, çarpıntı, baş dönmeleri, yarım baş ağrıları, astım ve bronşit gibi rahatsızlıklarda çok fayda verir. Aynı şekilde bu hazırlanan haşlama ölçüsü ile yaralar yıkanabilir, yağlı bir yapıda olan saçlar temizlenebilir. Biberiye suyu ile uygulanan gargara, ağır boğaz iltihaplarını etkili bir şekilde tedavi etme özelliğine sahiptir.

Hazırlanan Biberiye çayı kalp ve ciğere, dimağa, mideye kuvvet verip, sarılık hastalığına iyi gelir. Böbrekte biriken ve aşırı derecede rahatsızlık veren kumları döker. Hazırlanan Biberiye yağı ise romatizma rahatsızlıklarına iyi geldiği gibi iskelet sisteminde oluşan çıkık ve burkulmalarda da tesirli bir ağrı giderici özelliğine sahiptir. İştahı arttırıp, idrar ve adet kanamalarını kolayca söktürür.

Biberiye Bitkisi Kanseri Önleyebilir Mi?

Biberiye bitkisi‘nin çok güçlü bir anti kanser bileşeni olarak bilinen karnosal içeriğinde yer almaktadır. Konu ile ilgili olarak gerçekleştirilen bilimsel araştırmalar neticesinde Biberiye’nin meme kanseri, prostat kanseri, kolon kanseri ayrıca lösemi ve cilt kanseri türüne karşı çok faydalı ve etkili bir şifa kaynağı bitki türü olabileceği gibi yönünde sonuçlar elde edilmiştir.

Bir takım Bilim adamları’nın fareler üzerinde gerçekleştirdikleri deneyler neticesinde 2 hafta süresince farelere uygulanan Biberiye bitkisi‘nin meydana gelen kanserojen etkileri %76 civarında azalttığını başarılı deneyler sonucunda ortaya koymuştur.

Biberiye Bitkisi Kilo Verdirebilir Mi?

Biberiye’nin taze ya da kurutulmuşunun çay olarak hazırlanarak tüketilmesi iştahı kesip kolay kilo verilmesine yardımcı olabilmektedir. Ayrıca Biberiye bitkisi‘nin yaprak kısımlarından elde edilen yağın bel ve basen bölgelerine uygulanması incelmeyi ciddi derecede hızlandırabilmektedir.

Özellikle bayanların korkulu rüyası haline gelen selülitlerden kurtulmaya yardımcı olan Biberiye yağı, selülitli olan bölgeye 10 – 15 dakika gibi bir süre ile masaj yapılarak uygulanır. Bu uygulama hem incelmeye hem de cildin pürüzsüz bir görünüme kavuşmasında oldukça etkili bir rol oynar.

Biberiye Çayı’nın Hazırlanış Şekli:

Biberiye bitkisi çayı‘nın hazırlanma aşaması son derece basit bir şekilde yapılabilir. Çayın hazırlanması için bir büyük bardak su ve 2 şeker kaşığı miktarı kurutulmuş biberiye yaprakları kâfi gelir.

Hazırlanışı: Öncelikle Biberiye yapraklarını suda bir güzel kaynatın ve 8-10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Çayı soğuk olarak tüketmeyin. Hazırlanan Biberiye çayı ılındıktan sonra daha fazla verim almak için içerisine biraz bal, limon, kuşburnu pekmez veya diğer pekmez türlerini katarak afiyetle için.

Biberiye Yağı’nın Sağlığa Faydaları:

Biberiye uçucu yağ çeşitleri buhar damıtma yolu ile bitkinin çiçek kısmında bulunan uçlarından elde edilmektedir. Ayrıca bu yağ çeşidi en popüler aromaterapi yağlardan bir tanesi olma özelliğini taşır.

Bu berrak ve son derece temiz kokulu yağlardan yararlanılarak bitkisel besinler, antioksidanlar ve esansiyel asitler gibi sağlık açısından çok önemli maddeler elde edilmektedir. İnsan hafızası için çok faydalı olup solunum yolu hastalık çeşitleri ve ağrıların giderilmesi için çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Sağlıklı Günler Dileriz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.