Bluetooth Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Bluetooth Nedir?Telefondan bir dosya alıp yollarken veya aracımıza müzik çalar görevi görmesi için telefonu bağlarken teknolojik olarak bluetooth sistemi hemen hemen hayatımızın her alanında var olmuştur. Bizde aşağıdaki anlatımımızda Bluetooth hakkında bilgiler vereceğiz.


Bluetooth Nedir?

Elektronik cihazlar arasında kısa menzilli kablosuz iletişim sağlamak için kullanılan Bluetooth, 1990’ların sonunda geliştirildi ve yakında tüketici aygıtlarında büyük popülerlik elde etti.

1998’de İsveçli mobil telefon üreticisi olan Ericsson, birkaç yıl öncesinde geliştirdikleri, bilgisayarları, telefonları, kişisel dijital yardımcıları (PDA’lar), mobil telefonları (PDA’lar) ve diğer cihazları aralarındaki verileri aktarmak için gereken tellerden çıkardı. Bu protokol, geleneksel uzaktan kumandalar tarafından kullanılan kızılötesi spektrumdan ziyade radyo frekanslarında çalışacağı için, bu tür cihazların iletişim kurmak için bir görüş hattı bulundurmaları gerekmiyordu.

Harald I Bluetooth’u Geliştirdi

Danimarka’yı ve Norveç’i birleştiren 10. yüzyıl Danimarkalı kral Harald I, Bluetooth’tan seçilen Bluetooth’u, çok çeşitli cihazların birlikte çalışmasını sağlamak için geliştirdi. Diğer önemli özellikleri ise düşük pil kullanımı ve düşük maliyetle düşük güç kullanımıydı.

Bluetooth SIG (Özel İlgi Grubu) olarak bilinen konsorsiyum, 1999’da Bluetooth 1.0 spesifikasyonlarını yayımladı. Daha maliyetli ancak daha hızlı olan IEEE 802.11b veya Wi-Fi protokolünün benzediği zorlu bir başlangıç ​​periyodunun ardından Bluetooth, geçersiz bir pazar dayanağı kazanmaya başladı.

Ne Zaman Yaygınlaşmaya Başladı?

Bu bluetooth teknolojisi, 2000 yılında cep telefonlarında ve masaüstü bilgisayarlarda ilk defa ortaya çıktı ve ertesi yıl yazıcılar ve mobil bilgisayarlara (dizüstü bilgisayarlar)‘a yayılmaya başladı.

On yılın ortalarına gelindiğinde, cep telefonları için kullanılan Bluetooth kulaklıklar neredeyse her yerde oldu ve bu teknoloji televizyon setlerine, kol saatlerine, güneş gözlüklerine, resim çerçevelerine ve diğer birçok tüketici ürüne dahil edildi.

Protokolün ilk 10 yılında, yaklaşık iki milyar Bluetooth özellikli ürün gönderildi.

Ne İçin ve Nerelerde Kullanılır?

Bluetooth Ne İçin Kullanılır?

  • Bluetooth Fare ve Klavye: Bilgisayar kullanıcılarının büyük bir kısmı hala kablolarla uğraşma zorunluluğunu ortadan kaldırmak için Bluetooth teknolojisini kullanan fare ve klavyeleri kullanmaktadır.
  • Bluetooth Kulaklık: Bluetooth kulaklıklar, kablosuz olarak birçok cihaza bağlanarak bu cihazlardan veri transferi gerçekleştirebilir.
  • Bluetooth Hoparlörler: Herhangi bir Bluetooth vericisine bağlanabilen hoparlör sistemleridir.
  • Bluetooth Kilit: Özellikle lüks otomobillerin büyük kısmı Bluetooth teknolojisiyle çalışabiliyor. Bu sayede bu araçların kullanıcıları mobil cihazlarından dahi araçlarının kilitlerini açabiliyor.
  • Bluetooth Otomobil Sistemleri: Sürüş esnasında gözünüzü ve ellerinizi aracın kontrol kumandalarından ayırmanıza gerek kalmaksızın görüşmeler gerçekleştirmenize yardımcı olan otomobil sistemleridir.
  • Bluetooth Saat veya Adım Sayar: Bluetooth bağlantısını kullanarak mobil cihazınız veya farklı bir cihaza bağlanan ve bu iki cihaz arasında sürekli olarak veri transferinde bulunan saat veya adım sayarlardır.

Evet değerli ziyaretçilerimiz, veri alışverişi ve daha bir çok kablosuz teknolojik sistem için kullanılan Bluetooth Nedir? Ne İçin Kullanılır? Başlıklı yazımızın sonuna geldik. Yazı hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki ‘yorum ekle’ kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz programlama teknolojisinin gözdesi halinde olan bir önceki Java Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı yazımızıda okuyabilirsiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.