Böcek Isırması – İlk Yardım Yöntemleri

Pire, tatarcık, sivrisinek, yabanarjları, eşekarılan, arılar, ve chiggers (insan etine gömülen bir cins pire)  ısırmaları tehlikeli midir?

Eğer bu haşerelerin birine karşı bir kişi allerjik ise, bu gibi ısırmalar ciddi yaralanmalar kategorisine girer ve derhal tedaviye başvurulması gerekli olur.

Böcek ısırmaları için ilk yardım tedavisi nedir?

a.  ığne, sokulan yerde kalmışsa yavaşca ve dikkatle dışarı çekilmesi gerekli olacaktır. ığnenin alınırken kırılmaması çok önemlidir.

b.  Eğer bir kişinin bir ısırmaya karşı allerjik olduğu bilinmekteyse ve ısırma kol veya bacakta olmuşsa, ışınlan yerin üst kısmına sıkı bir sargı (turnike) yerleştirilmesi iyi olur. Böylece zehir vücuda daha yavaş yayılacaktır. Sıkı sargı yirmi dakika yerinde kaldıktan sonra bunu çözün, on dakika sonra yeniden koyun ve bu usûle birkaç kez devam edin.

c.  Fazla şişkinlik meydana gelirse doktora başvurulması gerekir. Doktor bu hallerde antiallerjik ilaçlar verecek veya ısırmanın tesirlerini izole etmek için başka metotlara başvuracaktır.

d.  Işınlan veya sokulan yerin kaşınmaması önemlidir; çünkü kaşınma ikinci bir enfeksiyona neden olabilecek ve zehirin daha büyük ölçüde yayılmasına yol açacaktır.

Zehirli bir örümcek (Black widow) ısırması tehlikeli midir?

Evet, özellikle ufak çocuklarda olursa. Birçok ölüm olayları görülmüştür. Bu örümceklerin ısırmalarında meydana gelen karakteristik belirtiler şunlardır: şiddetli karın ağrıları ve karın kaslarının tahta parçalarıymış gibi sertleşmeleri.

Zehirli bir örümcek nasıl tanınabilir?

Simsiyah renge sahip bir vücudu vardır ve karnında, kum saati biçiminde kırmızı bir işaret bulunmaktadır.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.