Bolivya Ölüm Yolu (Death Road)

Bolivyada Yer Alan Ölüm Yolu (Death Road)

Bolivya‘da yer alan bu tehlikeli yolun ve uzun süren yolculuğun ne denli tehlikeli olduğunu anlamak için gerçektende fotoğraflarına bile bakmaya gerek yok. Bilakis yolun İsmi bile ne derece tehlikeli olduğunu haykırıyor gibi.


Yolda Yaşanan Ürpertici Kaza ve Ölüm İstatistiği;

Bu Bolivya‘nın tehlikeli bir o kadarda rakımı yüksek ölüm yolunda, yaklaşık olarak her yıl tahminen 200-300 civarında insan kaza yaparak çok feci bir şekilde can vermektedir.

Ortaya çıkan bu acı istatistikten şunu çıkarabiliriz, bu ölüm yolu diye tabir edilen yola girdikten sonra gideceğimiz yere sağ salim varmak için %50’lik bir hayatta kalma şansımızın olduğunu söyleyebiliriz. Gerçektende bu yolda seyahat etmek hem cesaret hemde yetenek isteyen bir durumdur.


4 Bin 650 Metrelik Gibi Yüksek Bir Rakımda Seyahat Etmek;

Bolivya‘da yer alan bu tehlikeli yolun geçtiği dağ tam 4 bin 650 metre yüksekliğinde yer almaktadır. Dağa doğru çıkan bu zorlu yolda genellikle rastlanan kaza çeşidi araçların uçurumdan aşağı düşme gibi feci kazalardır.

Böyle yüksek rakımlı dağa çıkan yol çeşitlerinde araç kaza yaptıktan sonra aralıksız olarak taklalar atıp, bu durum uçurumun sonuna varıncaya kadar devam eder. Böylesi kötü kaza çeşitlerinde ise maalesef araçta bulunan insanların hayatta kalma şansları %0 gibi yok denecek kadar azdır.


Dünya’nın En Tehlikeli Yolu Ünvanı;

Bolivya Ölüm Yolu, ortalama 61 ile 69 kilometre arasında bir uzunluğa sahiptir. Yolda seyir halinde iken 2 tane aracın rahat bir şekilde yan yana geçmesi imkansızdır. Yol, Bolivya’nın Yungas bölgesinde yer almaktadır. Ayrıca İnter-American Development Bank tarafından 1995 yılında buraya “Dünya’nın en tehlikeli yolu” ünvanını vermiştir.


Yolda Araçların Kaza geçirdikleri Yerler İşaretleniyor.

Yazımız içerisindede belirttiğimiz gibi yolda seyir halinde olan ve genelde turistlerden oluşan araçlar çok fazla bir şekilde kazaya uğramaktadırlar. Ayrıca kaza yapan bu araçların kaza yerleri belirgin ve görülecek bir şekilde işaretlenmektedir.

Bu işaretleme yönteminin neden uygulandığı kafalarda soru işareti yaratırken, bazı iddalarda bu kaza yerlerinden geçen sürücülerin daha dikkatli olmaları ve buraların sürücülerde daha çok dikkat çekme amaçlı işaretlendiği söylenmektedir.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.